Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 15 kwietnia 2016, 11:00

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#10 – polskie gamebooki)

Prawdziwe RPG-i stawiają na wyobraźnię. Przyglądamy się posiadającym polskie wersje językowe grom z gatunku paragrafówek.

Urządzenia mobilne wyciągnęły z niebytu gatunek znany jako gry paragrafowe (ang. gamebook). Użytkownicy tabletów i smartfonów mogą obecnie wprost przebierać w wyśmienitych produkcjach tego typu, ale największe przeboje tego gatunku mają jeden poważny problem – oferują one wyłącznie angielską wersję językową. Fakt, że większość czasu w grach paragrafowych spędzamy na czytaniu oznacza, że bez dobrej znajomości angielskiego nie może być mowy o komfortowej zabawie. Dlatego uznaliśmy, że warto kolejny odcinek naszego przeglądu poświęcić dobrej jakości gamebookom, które oferują polską wersję językową.

Afrykański świt

Zaczynamy od najbardziej klasycznej gry w tym zestawieniu. Afrykański świt to mobilna konwersja papierowej paragrafówki autorstwa Beniamina Tytusa Muszyńskiego. Mamy tu do czynienia z dobrze zrealizowanym tradycyjnym reprezentantem tego gatunku. Czytamy więc opisy tekstowe, wzbogacane co pewien czas ilustracjami, a interakcja sprowadza się do wybierania w odpowiednich momentach między kilkoma alternatywnymi akcjami, które naprowadzają historię na odmienne tory.

Akcja toczy się w południowych rejonach Afryki w lipcu 1957 roku. Wcielamy się w uciekiniera ze Związku Sowieckiego, który zarabia na życie jako przewodnik i ochroniarz karawan, wypraw badawczych i wszelkiej maści podejrzanych grup. Podczas realizacji jednego ze zleceń bohater wplątuje się w aferę związaną z tajemniczym kultem i niezwykle cennym skarbem. Historia jest stosunkowo krótka, ale za to bardzo dobrze opowiedziana i zapewnia sporo zabawy.

Afrykański świt w Google Play (5 PLN)

Afrykański świt w Windows Store  (5 PLN)

Polski Moduł RPG

Znacznie bardziej rozbudowany pod względem mechaniki jest Polski Moduł RPG autorstwa Krzysztofa Bobnisa. Twórca pełnymi garściami czerpał z zasad stołowych gier roleplaying, wprowadzając liczne statystyki i atrybuty rządzące rozgrywką. Daje to ciekawy efekt, sprawiając, że całość znacznie mocniej przypomina klasyczne gry niż interaktywne powieści.

Polski Moduł RPG może się także pochwalić obszerną zawartością. Gra zawiera dwie duże przygody. Pierwsza zaczyna się w domku pustelnika podczas burzy śnieżnej i oferuje 14 różnych zakończeń. Druga opowieść rzuca gracza w realia II wojny światowej, obsadzając nas w roli żołnierza, który musi na froncie odnaleźć zagubioną osobę. Ta historia ma 22 różne zakończenia. Ponadto dostępne są jeszcze trzy dodatkowe mini przygody.

Polski Moduł RPG w Google Play (4 PLN)

1812 Serce Zimy

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest 1812 Serce Zimy. Stanowi on skrzyżowanie paragrafówki oraz audiobooka. Akcja toczy się w tytułowym roku 1812, pozwalając na wcielenie się w młodego litewskiego oficera Korwina Giedyminowicza, który po licznych wojskowych przygodach postanawia osiąść na stałe w swoim skromnym majątku ziemskim. Nie dane jest mu jednak zaznać spokoju, gdyż istota znana jako Pani Zimy porywa bohaterowi jego ukochaną siostrę. Nie mając innego wyboru Korwin dołącza się do wojsk Napoleona, które w tym czasie zmierzają w głąb niebezpiecznych, rosyjskich ziem.

Gra bardzo sprawnie łączy elementy historyczne z wątkami fantastycznymi, oferując intrygującą opowieść, której atrakcyjność dodatkowo zwiększa zaangażowanie kilkudziesięciu profesjonalnych aktorów, wśród których znaleźli się m.in. Piotr Fronczewski, Jacek Kopczyński, Jacek Rozenek czy Jarosław Boberek. Produkcja kładzie nacisk na warstwę audio. Posiada grafikę i mapy, a cała narracja dostępna jest w formie tekstu, ale jednocześnie całość opracowano tak, że dobrze bawić się może nawet osoba niewidoma.

W 1812 Serce Zimy mogą zagrać posiadacze urządzeń z systemem iOS oraz pecetowcy. Dawniej była dostępna także wersja na Androida, ale potem została ona niestety usunięta z dystrybucji.

1812 Serce Zimy w App Store (za darmo)

1812 Serce Zimy - pobierz wersję na PC

Poprzednie odsłony cyklu: