Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 23 lipca 2015, 10:02

autor: Adrian Werner

Najlepsi mobilni spadkobiercy Indiany Jonesa

W kolejnym krótkim przeglądzie gier mobilnych omawiamy najlepsze produkcje zainspirowane filmowym cyklem o przygodach Indiany Jonesa.

Nasz kolejny krótki przegląd gier mobilnych postanowiliśmy poświęcić spadkobiercom Indiany Jonesa. Filmowa seria z udziałem tego niekonwencjonalnego archeologa cieszyła się olbrzymią popularnością i doczekała się zestawu godnych uwagi interaktywnych adaptacji, ale niestety żadna z nich nie została przeniesiona na smartfony oraz tablety. Użytkownicy tych urządzeń mogą jednak wybierać spośród sporej ilości dobrych gier zainspirowanych tym klasycznym kinowym cyklem. Wybraliśmy kilka najbardziej wartościowych naszym zdaniem pozycji.

Lara Croft and the Guardian of Light

Ze wszystkich następców Indiany Jonesa najbardziej rozpoznawalna jest bohaterka serii Tomb Raider, czyli Lara Croft. W branży gier cieszy się nawet większą popularnością niż pierwowzór. Na rynku mobilnym ukazało się kilka gier z tą postacią, a spośród nich najlepszą jest Lara Croft and the Guardian of Light. Produkcja odtwarza podstawowe elementy marki, czyli eksplorowanie ruin wymarłych cywilizacji, walkę oraz rozwiązywanie zagadek, ale robi to z innej, bo izometrycznej perspektywy.

Ponadto tytuł kładzie duży nacisk na kooperację i Larze w przygodach pomaga wojownik Majów imieniem Totec, choć możliwa jest także zabawa solo i wtedy rolę partnera przejmuje sztuczna inteligencja. Mechanizmy rozgrywki są prostsze, ale także szybsze niż w głównych odsłonach cyklu. W sumie gra zapewnia masę zabawy i dla fanów serii jest pozycją obowiązkową.

Niestety Lara Croft and the Guardian of Light obecnie dostępne jest wyłącznie na iOS. Firma Square Enix przygotowała konwersję na Androida, ale potem została ona usunięta z dystrybucji. Użytkownicy systemu firmy Google i Windows Phone na pocieszenie mogą pobrać Lara Croft Relic Run, czyli dopracowanego endless-runera, w którym bohaterka automatycznie pędzi naprzód poprzez niekończącą się mapę, a naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby uniknęła zderzenia z przeszkodami oraz śmierci z rąk wrogów.

Traps n' Gemstones

Inną godną uwagi propozycją dla miłośników Indiany Jonesa jest doskonała platformówka 2D zatytułowana Traps n' Gemstones. Kierujemy w niej poszukiwaczem przygód z kapeluszem na głowie i batem w dłoni, który przybywa do Egiptu w celu odkrycia sekretów starożytnego grobowca. Zadanie nie będzie łatwe, gdyż budowla ta jest olbrzymia, a setek jej korytarzy i pomieszczeń strzegą bezwzględni strażnicy oraz śmiertelnie niebezpieczne pułapki.

Produkcja zaprojektowana została w stylu określanym mianem metroidvania, co oznacza, że świat ma częściowo otwartą strukturę. Początkowo dotarcie do wielu miejsc jest niemożliwe, ale z czasem bohater zdobywa nowe umiejętności oraz ekwipunek, które umożliwiają mu pokonanie tych przeszkód. Gra jest trudna, ale nigdy nie bywa frustrująca, a eksplorowanie grobowca zapewnia masę zabawy. Wszystko to sprawia, że Traps n' Gemstones to jedna z najlepszych platformówek 2D dostępnych na rynku mobilnym.

To the City of the Clouds

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest To the City of the Clouds. Projekt należy do kategorii gier określanej mianem gamebooków, u nas najczęściej funkcjonujących pod nazwą paragrafówek. To standardowy przedstawiciel tego gatunku. Podczas zabawy zajmujemy się więc czytaniem tekstowej narracji i co pewien czas musimy wybrać jedną z kilku możliwych akcji, a ta decyzja kieruje fabułę na nowe tory.

W kampanii wcielamy się w profesora lub studenta archeologii (sami wybieramy pozycję naukową i płeć postaci), który udaje się do kolumbijskiej dżungli w poszukiwaniu legendarnego zaginionego miasta Inków. Wyprawa ta nie należy do bezpiecznych, bo poza agresywnymi zwierzętami musimy także unikać lokalnych rebeliantów, a po dotarciu do ruin produkcja przestawia się w pełny tryb Indiany Jonesa, z śmiertelnie niebezpiecznymi pułapkami, ukrytymi skarbami oraz obecnością siła nadprzyrodzonych. Fabuła jest wyśmienicie poprowadzona i podczas zabawy można się przy okazji sporo nauczyć o archeologii. Ponadto produkcja jest bardzo nieliniowa i całość można przechodzić wielokrotnie, za każdym razem przeżywając nowe przygody.