Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 stycznia 2021, 15:25

autor: AlexB

Nadeszło Star Wars: The High Republic. Wyjaśniamy, czym jest nowy projekt Lucasfilm

Dziś startuje pierwsza faza inicjatywy Star Wars: The High Republic opracowanej przez należący do Disneya Lucasfilm. W jej ramach przez najbliższe kilka lat ukaże się szereg produkcji należących do różnych mediów opowiadających o wydarzeniach rozgrywających się kilkaset lat przed filmową sagą.

W SKRÓCIE
 1. Dziś startuje inicjatywa Star Wars: The High Republic.
 2. W jej ramach na rynku pojawi się szereg pozycji należących do różnych mediów, których akcja będzie toczyła się w tzw. Erze Wielkiej Republiki, czyli około 100-200 lat przed filmową sagą Gwiezdne wojny.
 3. Inicjatywa będzie podzielona na trzy fazy. Pierwsza - Light of the Jedi – potrwa około dwa lata. Druga będzie nosiła nazwę Quest of the Jedi, a trzecia Trials of the Jedi.

Dla niektórych jedną z bardziej kontrowersyjnych decyzji Disneya podjętych po przejęciu marki Gwiezdne wojny było odsunięcie na bok tworzonego od kilku dekad tzw. Expanded Universe, które poprzez dzieła należące do najróżniejszych mediów rozszerzało historię świata stworzonego przez George'a Lucasa. W jego miejsce stopniowo tworzony jest nowy kanon. Jego częścią będą pozycje wypuszczane w ramach inicjatywy Star Wars: The High Republic.

Jak sama nazwa wskazuje, opowieści należące do Star Wars: The High Republic będą rozgrywały się w tzw. Erze Wielkiej Republiki. Po raz pierwszy pojawiła się ona w 2019 roku w powieści Dooku: Jedi Lost autorstwa Cavana Scotta. Jest to okres, który rozpoczął się około 200 lat przed startem głównej filmowej sagi i trwał mniej więcej przez 150 lat. Wówczas to władzę w galaktyce sprawowała głównie Republika Galaktyczna, a Zakon Jedi działał bardzo aktywnie, zwłaszcza w ramach ujarzmiania Zewnętrznych Rubieży. Istotnym wydarzeniem mającym miejsce w tym czasie była inwazja niezwykle niebezpiecznej grupy maruderów zwanych Nihilami (via Biblioteka Ossus).

Według informacji podanych przez Lucasfilm (via Screen Rant), inicjatywa Star Wars: The High Republic będzie podzielona na trzy fazy. Pierwsza, zatytułowana Light of the Jedi, wystartowała dziś wraz z premierami powieści Light of the Jedi autorstwa Charlesa Soule'a, A Test of Courage pióra Justiny Ireland oraz The Great Jedi Rescue napisanej przez Cavana Scotta. A oto, czego możemy się spodziewać w najbliższych dniach i miesiącach:

 1. Komiksowa seria High Republic (Cavan Scott i Ario Anindito) – premiera 6 stycznia 2021 r. (pierwszy zeszyt)
 2. Powieść Into The Dark (Claudia Gray) – premiera 2 lutego 2021 r.
 3. Komiksowa seria The High Republic Adventures (Daniel José Older i Harvey Tolibao) – premiera 21 lutego 2021 r. (pierwszy zeszyt)
 4. Powieść The Rising Storm (Cavan Scott) – premiera 29 czerwca 2021 r.
 5. Powieść Race to Crashpoint Tower (Daniel José Older) – premiera 29 czerwca 2021 r.
 6. Powieść Out of the Shadows (Justina Ireland) – premiera 27 lipca 2021 r.
 7. Manga The Edge of Balance (Justina Ireland, Shima Shinya i Mizuki Sakakibara) – data premiery nieznana
 8. Powieść graficzna The Monster of Temple Peak (Cavan Scott i Rachel Stott) – data premiery nieznana

Pierwsza faza inicjatywy Star Wars: The High Republic potrwa około dwa lata. Później nastąpi druga, zatytułowana Quest of the Jedi, i w końcu trzecia, nosząca nazwę Trials of the Jedi.

Nadeszło Star Wars: The High Republic. Wyjaśniamy, czym jest nowy projekt Lucasfilm - ilustracja #1
Czy inicjatywa Star Wars: The High Republic okaże się sukcesem?

Warto też pamiętać, że także w czasach Wielkiej Republiki, a konkretnie w końcowej fazie tego okresu, toczyć się będzie akcja zapowiedzianego nie tak dawno temu serialu Star Wars: The Acolyte, zmierzającego na platformę Disney+. Ma to być dość oryginalna dla marki Gwiezdne wojny produkcja, określana jako mroczny i pełen tajemnic thriller. Niestety jak na razie nie wiadomo, kiedy będzie miał on swoją premierę.

 1. Oficjalna strona Gwiezdnych wojen
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.