Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 lutego 2021, 22:51

autor: Ness

Tech demo gry Modbox pokazuje, jak mogą wyglądać NPC w przyszłości

Postacie niezależne rozumiejące i odpowiadające na pytania gracza. To nie film sci-fi, ale podsumowanie dema technologicznego gry Modbox, które pokazało potęgę współczesnej technologii.

W skrócie

  • Demo technologiczne gry Modbox pokazuje NPC, którzy rozumieją mowę gracza oraz udzielają logicznych odpowiedzi na zadane pytania.
  • Było to możliwe dzięki połączeniu trzech programów do rozpoznawania oraz tworzenia mowy, a także generatora tekstu autorstwa firmy Elona Muska.

Jeden z deweloperów gry Modbox opublikował demo technologiczne, które prezentuje zaawansowane użycie sztucznej inteligencji. Postacie niezależne nie tylko rozumiały zadawane przez gracza pytania, ale też odpowiadały na nie w logiczny sposób. Było to możliwe dzięki trzem komponentom, których połączenie dało oszałamiający rezultat.

Pierwszym krokiem było sprawienie, by NPC zrozumiał ludzką mowę. Tu pomocne okazało się narzędzie, które można odnaleźć na swoim komputerze, jeśli ma się zainstalowany Windows 10, czyli Windows Speech Recognition. Za naturalnie brzmiący głos odpowiedzialny był syntezator mowy autorstwa firmy Replica Studios. Jednak najważniejsza rola, czyli ułożenie logicznego zdania, należała do algorytmu Generative Pre-Training stworzonego przez OpenAI.

GPT-3 zadebiutował w 2020 roku jako trzecia odsłona projektu firmy, której właścicielem jest sam Elon Musk. Jest to generator tekstu oparty na bazie danych składającej się ze źródeł Common Crawl (organizacji archiwizującej strony internetowe), tekstów historycznych oraz angielskiej Wikipedii. Jego największą zaletą jest to, że uczy się przewidywać, jakie wyrazy będą występować po konkretnych słowach, przez co program jest w stanie tworzyć gotowe teksty przypominające te pisane przez człowieka. Algorytm składa się ze 175 miliardów parametrów, podczas gdy jego poprzednik był złożony z „zaledwie” 1,5 miliarda. Obecnie właścicielem kodu źródłowego oraz praw do komercyjnego wykorzystywania tego narzędzia jest Microsoft.

Tech demo gry Modbox pokazuje, jak mogą wyglądać NPC w przyszłości - ilustracja #1
Postacie niezależne komunikujące się swobodnie z graczem to na razie melodia przyszłości, ale tej bliższej niż dalszej.

Oznacza to, że obecnie niemożliwe jest wykorzystanie tego ostatniego kluczowego narzędzia w pełnej wersji gry, jednak ten mały pokaz technologii przedstawia, jak duży postęp może zostać dokonany w krótkim okresie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pierwsza wersja GPT powstała w roku 2018.

Modbox to wieloosobowy sandbox, początkowo wydany w 2016 roku tylko na VR. We wrześniu pojawiła się wersja 2.0 dostępna również bez gogli. Twórcy reklamują swój produkt jako posiadający kompleksowe AI oraz rozgrywkę bazującą na zasadach fizyki. Gra znajduje się obecnie w usłudze wczesnego dostępu na Steamie.