Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 czerwca 2021, 15:51

autor: Szarmancki

Minecraft 1.17 OptiFine - mod optymalizujący nową wersję gry już dostępny

Pierwsza, próbna wersja modyfikacji OptiFine do Minecrafta 1.17 jest już dostępna. Skrypt poprawiający wydajność gry oraz zamieszczający w niej szeroką gamę nowych ustawień graficznych pojawił się zaledwie dzień po premierze nowej aktualizacji Caves & Cliffs.

Zaledwie wczoraj odbyła się premiera nowej, dużej aktualizacji do bijącej rekordy popularności piaskownicy Minecraft. Mimo że gra wygląda z pozoru bardzo prosto, a wizualne aspekty niekoniecznie zapierają dech w piersiach, to potrafi być ona wyjątkowo przytłaczająca dla podzespołów komputera, a zwłaszcza dla tych nieco starszych. Cieszy więc fakt, że zaledwie dzień po wydaniu Minecraft 1.17 Caves & Cliffs sprawnemu zespołowi modderów udało się zaimplementować zoptymalizowany pod tę wersję skrypt OptiFine dla edycji Java. Mimo że nie jest to jeszcze jego pełna odsłona, to poprawia on wydajność oraz wprowadza sporą gamę nowych ustawień graficznych. Mod możecie pobrać pod tym linkiem.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych części Minecrafta są jego modyfikacje. Po pokaźnym „zmodowaniu” plików i załadowaniu nowego świata w tej popularnej piaskownicy możemy jednak doświadczyć poważnych problemów z płynnością. Niestety, także w przypadku bardzo rozbudowanych zapisów gry natkniemy się na tak ciężki do zgryzienia orzech. Na szczęście już od bardzo dawna znane jest rozwiązanie tego typu bolączek, a jest nim, paradoksalnie, stworzony przez fanów mod, który nazywa się właśnie OptiFine. Od zarania dziejów (od 2011 roku, pierwsza odsłona pojawiła się dla Minecraft Beta 1.4) pomaga on poradzić sobie z niską liczbą klatek na sekundę w Minecrafcie. Jednak z każdą nową wersją produkcji Mojang AB OptiFine wymaga aktualizacji, a to zespołowi odpowiedzialnemu za ten skrypt zajmuje nawet do kilku tygodni. Imponujące jest więc to, że udało mu się zaimplementować oprogramowanie zaledwie dzień po premierze Minecrafta 1.17.

Oprócz podstawowych funkcji takich jak poprawa optymalizacji i płynności gry dla nowszych i starszych komputerów czy wprowadzenie większej liczby ustawień graficznych, OptiFine pozwala również na zainstalowanie w grze bardziej wymagających tzw. paczek zasobów (zmieniających tekstury) czy systemu zaawansowanego cieniowania (shadery), jak ray tracing.

Pełną listę zmian, jakie przyniósł OptiFine HD U G9 pre17, możecie znaleźć tutaj. Jeśli macie problem z instalacją wspomnianego skryptu, możecie zajrzeć również pod ten załącznik.