Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2014, 07:40

autor: Adrian Werner

Microsoft zapowiada Rise of Nations: Extended Edition

Firma Microsoft zapowiedziała Rise of Nations: Extended Edition, czyli odświeżoną wersję jednego z najlepszych RTS-ów minionej dekady. Gra zaoferuje m.in. wsparcie dla Steamworks, ulepszoną grafikę i pełną zawartość dodatku Thrones and Patriots.

Pod koniec zeszłego roku odbyła się aukcja aktywów postawionej w stan bankructwa firmy 38 Studios, której częścią był zespół Big Huge Games. Wiedzieliśmy wtedy, że prawa do marki Rise of Nations kupił jakiś anonimowy nabywca. Sporo osób podejrzewało, że była nim korporacja Microsoft i teraz wiemy już, że te przypuszczenia były prawdziwe. Wydawca potwierdził właśnie, że jest nowym właścicielem tych praw i od razu zapowiedział Rise of Nations: Extended Edition, czyli odświeżoną wersję jednej z najlepszych strategii czasu rzeczywistego minionej dekady. Produkcja zmierza wyłącznie na pecety, trafi do sprzedaży w czerwcu tego roku i do trybu multiplayer wykorzysta usługę Steamworks.

Rise of Nations: Extended Edition zaoferuje pełną zawartość nie tylko podstawowej gry, ale również dodatku Thrones and Patriots. Poza zapewnieniem wsparcia dla współczesnych usług multiplayer, autorzy planują również sporo mniejszych i większych poprawek projektu. Nie zabraknie wśród nich ulepszeń grafiki, takich jak opcja włączenia wysokich rozdzielczości szerokooekranowych oraz wprowadzenie ostrzejszych tekstur i dynamicznego systemu oświetlenia. Sądząc po pierwszych screenach ten lekki lifting sprawił, że gra prezentuje się obecnie całkiem atrakcyjnie.

Autorzy zamierzają także wprowadzić sporo funkcji, do których przyzwyczajeni są współcześni gracze, takich jak system Osiągnięć, integracja z serwisem Twitch, zapisywanie stanu gry w chmurze oraz karty Steam na wymianę.

Nie ma natomiast planów wprowadzenia żadnych większych zmian w mechanizmach rozgrywki i dobrze, gdyż gra nie bez powodu uznawana jest za jedną z najlepszych strategii minionej dekady. Rise of Nations w ciekawy sposób połączyło mechanizmy RTS-a w stylu serii Age of Empires, ze znacznie bardziej rozbudowanymi aspektami strategicznymi zainspirowanymi serią Sid Meier’s Civilization. Dało to w sumie tytuł o potężnych pokładach głębi, który potrafił przykuć do monitora na długie miesiące.

  1. Rise of Nations: Extended Edition na Steam
  2. Rise of Nations – oficjalna strona gry

Microsoft nie rozpieszcza graczy pecetowych nowymi produkcjami, ale trzeba przyznać, że firma coraz lepiej radzi sobie z odświeżaniem swoich klasycznych produkcji. W zeszłym roku ukazało się Age of Empires II: HD Edition, a kilka tygodni temu do sprzedaży trafiło Age of Mythology: Extended Edition. Mamy nadzieję, że ta strategia będzie kontynuowana i w przyszłości zobaczymy ulepszone reedycje wielu innych przebojów tego wydawcy.