Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 września 2014, 09:26

autor: Góral

Microsoft kupi twórców Minecrafta za 2 mld dolarów?

Według źródła serwisu The Wall Street Journal koncern Microsoft zamierza przejąć szwedzkie studio Mojang, znane przede wszystkim z gry Minecraft, za ponad 2 mld dolarów. Doniesienia te nie zostały skomentowane przez przedstawicieli obu firm.

Ciekawe wieści napłynęły od The Wall Street Journal (screen artykułu via AllGamesBeta), którego źródło donosi, że koncern Microsoft jest bliski przejęcia studia Mojang za ponad 2 miliardy dolarów. Według informatora witryny, stosowna umowa może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu, jednak, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, przedstawiciele obu stron milczą, nie komentując tych doniesień. Obecnie należy więc traktować te informacje z przymrużeniem oka, aczkolwiek, jak zresztą zauważono w artykule The Wall Street Journal, tego typu przejęcie przydałoby się gigantowi z Redmond z kilku powodów. Główną przyczyną jest świetna sytuacja stosunkowo niewielkiego studia, które cały czas utrzymuje się na plusie, a w zeszłym roku fiskalnym zarobiło ponad 100 mln dolarów.

Microsoft kupi twórców Minecrafta za 2 mld dolarów? - ilustracja #1
Studio Mojang:
  • Niezależne szwedzkie studio założone przez słynnego dewelopera Markusa Perssona w 2009 roku
  • Firma, oprócz kilku mniejszych projektów, ma na swoim koncie grę Minecraft, pracuje nad Scrolls i pomaga studiu Oxeye Game przy Cobalt

Sytuacja ta związana jest rzecz jasna z ogromną popularnością gry Minecraft, która do tej pory sprzedała się w nakładzie przekraczającym 54 mln egzemplarzy, a zainteresowanie produkcją wcale nie maleje. Tytuł ten dodatkowo wyszedł już poza growy światek i zarabia nie tylko na sprzedaży kolejnych egzemplarzy, ale także na użyczaniu licencji (m.in. The Lego Group na produkcję klocków LEGO, czy też firmie Warner Bros. Pictures na stworzenie ekranizacji). Nic nie wskazuje, by ten trend miał się w najbliższej przyszłości zmienić.

Krótko pisząc, Minecrafta można kochać lub nienawidzić, ale trzeba przyznać, że jest to kura znosząca złote jaja. Nie zapominajmy również, że szwedzki deweloper pracuje także nad innymi projektami, w tym dostępną już w ramach wczesnego dostępu strategią Scrolls. Czekamy zatem na rozwinięcie sytuacji.