Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2023, 16:54

UE ponoć z wątpliwościami w sprawie przejęcia Activision przez Microsoft

Komisja Europejska może dołączyć do grona przeciwników największej transakcji w historii gier wideo, donosi agencja Reutera.

Źródło fot. Activision.
i

Zakup Activision przez Microsoft – przez wiele osób okrzyknięty największą transakcją w historii gier wideo – wydaje się coraz bardziej nierealny. Zastrzeżenia zgłosiły już wielkie spółki, a i amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) wydaje się być nieprzychylna transakcji.

Microsoft liczył, że więcej szczęścia będzie miał w Europie, ale doniesienia agencji Reutera sugerują, iż giganta z Redmond czeka rozczarowanie. Komisja Europejska ma bowiem szykować się do wystosowania ostrzeżenia antymonopolowego w związku z przejęciem Microsoftu.

Według agencji, KE jest w trakcie przygotowywania tzw. oświadczenia o zastrzeżeniach, w którym przedstawi swoje zarzuty co do transakcji. Nota ma zostać wysłana do Microsoftu w najbliższych tygodniach.

Przedstawiciele UE nie odpowiedzieli na prośbę dziennikarzy o komentarz. Natomiast Microsoft ograniczył się do zapewnienia, że kontynuuje współpracę z Komisją Europejską.

Kontynuujemy współpracę z Komisją Europejską, aby rozwiać wszelkie wątpliwości rynkowe [w związku z przejęciem Activision przez Microsoft – przyp. autora]. Naszym celem jest dostarczenie kolejnych gier do większego grona odbiorców, a ta umowa [zakup Activision – przyp. autora] przyczyni się do realizacji tego celu.

Dyskusje na temat gigantycznej transakcji (wycenionej na prawie 69 miliardów dolarów) toczą się od wielu miesięcy. Jak dotąd Microsoft zyskał przychylność nielicznych krajów (Serbii, Chile, Arabii Saudyjskiej oraz Brazylii), firmie udało się też przekonać do przejęcia obywateli Wielkiej Brytanii.

Oświadczenie Komisji Europejskiej ukaże się nie później niż 11 kwietnia.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej