Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 listopada 2022, 11:50

autor: Adrian Werner

Unia Europejska prześwietli zakup Activision przez Microsoft, może być gorąco

Microsoft ma spore problemy z uzyskaniem zgody na przejęcie Activision Blizzard. Sprawie dokładniej postanowiła przyjrzeć się Komisja Europejska.

Źródło fot. Activision
i

Koncern Microsoft napotyka kolejne problemy w kwestii przejęcia firmy Activision Blizzard.

  1. Jak donosi serwis Politico, Komisja Europejska przymierza się do wszczęcia drugiej, bardziej szczegółowej fazy śledztwa, mającego sprawdzić wpływ tego przejęcia na rynek gier.
  2. Po ogłoszeniu tego zamiaru Microsoft miał czas do końca października na przesłanie dodatkowych dokumentów do KE, które mogłyby odpowiedzieć na niektóre wątpliwości, ale amerykański koncern się na to nie zdecydował, najwyraźniej uznając, że wystarczająco umotywował swoje stanowisko we wcześniejszych opracowaniach.
  3. Decyzja o przejściu postępowania w drugą fazę musi zostać podjęta przez Komisję Europejską do 8 listopada.
  4. KE ma wątpliwości m.in. w sprawie tego, jak przejęcie Activision Blizzard wpłynie na płatne usługi na rynku gier (chodzi tu o abonamenty w stylu Game Pass oraz granie w chmurze), jak również wyraża obawy, że Microsoft może pozbawić konkurencję nowych odsłon szalenie popularnej serii Call of Duty.

Kolejny krok w strasznie długim procesie

Wcześniej zgodę na wykupienie wydawcy wyraziła brazylijska agencja rządowa CADE (Administrative Council for Economic Defense) oraz analogiczny urząd w Arabii Saudyjskiej. Tego typu postępowania wciąż toczą się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Japonii oraz Korei Południowej.

Przypomnijmy, że koncern Microsoft ogłosił plany przejęcia Activision Blizzard ma początku tego roku. Transakcja budzi spore emocje. Jakiś czas temu informowaliśmy, że szef PlayStation, Jim Ryan, miał się udać do Parlamentu Europejskiego, by wyrazić swoje zaniepokojenie tą umową.

Microsoft zapewnia, że nie ma mowy o zabraniu konsolom Sony serii Call of Duty, gdyż takie posunięcie spowodowałoby zbyt dużą utratę graczy. Firma była gotowa zagwarantować wydawanie CoD na sprzętach PlayStation przez kilka lat, ale jak widać, to nie zadowala wszystkich zainteresowanych. Nic zatem dziwnego, że kilka dni temu szef działu Xboksa, Phil Spencer, zadeklarował, że póki będą powstawać konsole PlayStation, nie przestaną być na nich wydawane kolejne odsłony cyklu Call of Duty.

  1. Microsoft – oficjalna strona
  2. Activision Blizzard – oficjalna strona