Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 sierpnia 2015, 18:30

autor: Adrian Werner

Marka Jagged Alliance została przejęta przez Nordic Games

Firma Nordic Games pochwaliła się, że przejęła od bitComposer Games prawa do kilku marek, w tym strategii Jagged Alliance i Citadels oraz platformówek Giana Sisters.

Pomimo 16 lat na karku, Jagged Alliance 2 pozostaje szczytowym osiągnięciem serii. - Marka Jagged Alliance została przejęta przez Nordic Games - wiadomość - 2015-08-05
Pomimo 16 lat na karku, Jagged Alliance 2 pozostaje szczytowym osiągnięciem serii.

Dla marki Jagged Alliance ostatnie lata były bardzo trudne i wszystkie próby jej wskrzeszenia okazały się wielkimi porażkami. Miłośnicy serii mają teraz jednak wreszcie powód do optymizmu. Firma Nordic Games ogłosiła bowiem, że kupiła prawa do cyklu od jego dotychczasowego właściciela, czyli firmy bitComposer Entertainment. Na mocy umowy przekazano również marki Panzer Tactics HD, North and South, Giana Sisters - Twisted Dreams, Citadels oraz Bridge Project.

Zmiana właściciela marki jest bardzo dobrą wiadomością, gdyż bitComposer Entertainment nie radziło sobie z jej właściwym wykorzystywaniem. Natomiast Nordic Games dysponuje większymi środkami i obecnie firma robi co może, aby wypracować sobie dobrą pozycję na rynku pecetowym, czego efektem było rozpoczęcie produkcji takich tytułów jak SpellForce 3, Aquanox: Deep Descent czy The Guild 3. Na zapowiedź nowego Jagged Alliance przyjdzie nam zapewne sporo poczekać, ale i tak przekazanie praw temu wydawcy daje powody do ostrożnego optymizmu.

Jagged Alliance: Flashback miało być triumfalnym powrotem serii, a okazało się katastrofą. - Marka Jagged Alliance została przejęta przez Nordic Games - wiadomość - 2015-08-05
Jagged Alliance: Flashback miało być triumfalnym powrotem serii, a okazało się katastrofą.

Jagged Alliance 2 pozostaje jedną z najlepszych turowych strategii w historii, ale po upadku studia Sir-Tech marka miała wyjątkowego pecha. Próby opracowania trzeciej części podejmowały kolejno zespoły MiST land South i F3 Games, ale oba projekty zostały skasowane. Szkoda zwłaszcza tego drugiego, gdyż bazował on na silniku wyśmienitego Silent Storm i pierwsze materiały video prezentowały się obiecująco.

W 2010 roku prawa do marki przejęła firma bitComposer Entertainment. Rozbudziła ona nadzieje fanów zapowiadając trzy gry: Jagged Alliance 3, przeglądarkowe Jagged Alliance Online oraz remake Jagged Alliance 2. Wydawało się, że przynajmniej jedna z nich będzie wierna tradycjom serii. Niestety, Jagged Alliance 3 skasowano, a odświeżona wersja drugiej części została przestawiona na rozgrywkę w czasie rzeczywistym. Jedynie Jagged Alliance Online okazało się w miarę przyzwoite, ale i ta produkcja nie powalała z nóg.

Ostatnią jak na razie próbę przywrócenia serii należnego jej miejsca podjęło duńskie studio Full Control. Zespół zebrał na Kickstaterze środki na opracowanie Jagged Alliance: Flashback, ale produkcja ta okazała się kompletną katastrofą i zdecydowanie najgorszą odsłoną serii.

  1. Nordic Games – oficjalna strona firmy