Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 21 maja 2015, 10:08

Mad Max, Dureń - weekendowe premiery filmowe

Przed Wami druga wilka majowa premiera - Mad max: Na drodze gniewu bez wątpienia będzie hitem tego weekendu. Jako kontrast proponuję nagradzany rosyjski film Dureń, prócz którego do kin wejdzie jeszcze 5 innych premier.

Mad max: Na drodze gniewu

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Długo oczekiwany, ale w końcu jest. Przyjechał. Nowy Mad Max od twórcy oryginalnego filmu z Melem Gibsonem. Na drodze gniewu to kolejny (po Avengersach) wysokobudżetowy hit na lato i produkcja, która spełnia nadzieje. Po premierze filmu w Cannes Internet został zalany falą niezwykle pozytywnych recenzji, wychwalających rozmach, efektowność i wizualny przepych. Mad Max jawi się jako jedno z najlepszych widowisk akcji ostatnich lat, film kładący nacisk na analogowa kaskaderkę, rezygnując z przesytu komputerowymi efektami. Fabularnie całość to jeden wielki pościg po pustyni, gdy grana przez Charlize Theron bohaterka kradnie niewolnice władcy o ksywce Immortan Joe. Do ekipy dołącza oczywiście Max, a widzowie zostają porwani przez wysokooktanową akcję.

 1. Reżyseria: George Miller
 2. Tytuł oryginalny: Mad Max: Fury Road
 3. Grają: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Dureń

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Trzymający w napięciu dramat prosto z serca współczesnej Rosji. Przeciętny hydraulik wezwany do usunięcia usterki w pełnym ubogich ludzi przeciętnym bloku w bardzo przeciętnej dzielnicy wielkiego miasta odkrywa, że budynek jest w opłakanym stanie i grozi zawaleniem. Chcąc ocalić ludzkie życia i zrobić coś pozytywnego zderza się z nieczułością systemu i powiązanych z nim ludzi. Widmo tragedii najwyraźniej nie wszystkich jest w stanie wzruszyć. Film został nagrodzony na festiwalu Sputnik oraz międzynarodowym festiwali filmowym w Locarno, a wśród recenzentów panuje zgoda: jest to trzymający za gardło, bardzo pesymistyczny i przejmujący obraz warunków panujących u naszego największego sąsiada. Chwalone są kreacje aktorskie, duszny klimat i mistrzowska reżyseria. To coś dla chcących odpocząć od amerykańskich wybuchów.

 1. Reżyseria: Jurij Bykow
 2. Tytuł oryginalny: Durak
 3. Grają: Artem Bystrow, Natalia Surkowa, Jurij Tsuriło

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

 1. Złota dama (prawdziwa historia Marii Altman walczącej o zwrot obrazu Gustava Klimta),
 2. Miasteczko Cut Bank (reżyser telewizyjnego Fargo opowie o obywatelu małego miasteczka, który zostaje świadkiem morderstwa),
 3. Taxi-Teheran (irański dramat o taksówkarzu przemierzającym rodzinne miasto),
 4. Dziennik panny służącej (francuski dramat „z epoki” o ślicznej służącej, na której skupia się uwaga kilku mężczyzn),
 5. Ostatni klaps (polska komedia o tworzeniu filmu, gra znana z Big Brothera „Frytka”).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.