Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 października 2013, 10:28

autor: Draug

Liczne zwolnienia u twórców BioShocka 2 i The Bureau. Mówi się o likwidacji studia

Firma 2K poinformowała o zwolnieniu pewnej części personelu zatrudnionego w 2K Marin, czyli studiu odpowiedzialnym głównie za BioShocka 2 i The Bureau. Co gorsza, nieoficjalne źródła donoszą, że w istocie zespół praktycznie przestał istnieć.

Złe wieści nadciągnęły ze strony firmy 2K. Poinformowano bowiem o zwolnieniu części pracowników studia 2K Marin, mającego na koncie przede wszystkim gry BioShock 2 i wydane niedawno The Bureau: XCOM Declassified. Choć nie podano żadnych szczegółów, anonimowe źródła (do których dotarły serwisy Polygon oraz Rock, Paper, Shotgun) donoszą, że wspomniany zespół w zasadzie przestał istnieć. Pracę utrzymać miałaby tylko część personelu, przeniesiona do utworzonego niedawno oddziału w Kalifornii.

Czyżby uznane 2K Marin miało przestać istnieć?
Czyżby uznane 2K Marin miało przestać istnieć?

”Możemy potwierdzić redukcję zatrudnienia w 2K Marin” – napisano w oficjalnej notce, dostarczonej serwisowi Polygon. – „Chociaż były to trudne decyzje, na bieżąco oceniamy swoje wysiłki i starania, dlatego postanowiliśmy rozdzielić część naszych zasobów ludzkich. W dalszym ciągu za cel stawiamy sobie tworzenie gier wideo z najwyższej półki.”

Niestety, powyższej niezbyt jasnej wypowiedzi nie uzupełniono o żadne konkretne informacje, jak chociażby liczba zwolnionych osób. Jak wspomnieliśmy, wiadomo jednak, że część personelu znalazła zatrudnienie w nowym oddziale firmy 2K, założonym kilka tygodni temu w okolicach San Francisco (o studiu tym mówi się często nieoficjalnie jako o 2K Games Bay Area). Na czele tego zespołu stoi Rod Fergusson, który w kwietniu bieżącego roku opuścił Irrational Games i przeszedł do innej części 2K Games. Podając informację o formowaniu swojego oddziału, Fergusson zapowiadał, że „studio będzie pracowało nad nowym, ekscytującym projektem”.

O ile o przyszłość BioShocka nie trzeba się martwić, losy ewentualnej kontynuacji The Bureau nie malują się w zbyt jasnych barwach. - Liczne zwolnienia u twórców BioShocka 2 i The Bureau. Mówi się o likwidacji studia - wiadomość - 2013-10-18
O ile o przyszłość BioShocka nie trzeba się martwić, losy ewentualnej kontynuacji The Bureau nie malują się w zbyt jasnych barwach.

Mimo stosunkowo neutralnych komunikatów ze strony firmy 2K, wspomniane anonimowe źródła, do których dotarły zagraniczne serwisy, podają więcej informacji na temat losów 2K Marin, których nie sposób nazwać optymistycznymi. Z ust jednego informatora padło stwierdzenie o „zasadnicznym” zamknięciu owego oddziału, z kolei inny przekazał podobne wieści, mówiąc dodatkowo, że jest tego „w stu procentach pewien”. Jedna z wypowiedzi odniosła się też do przeniesienia pracowników do ekipy Roda Fergussona:

”Parę tygodni temu nowe studio 2K (…) przeprowadziło rozmowy i złożyło oferty pracy niewielkiej części zespołu z 2K Marin. Nie wiem dokładnie, ilu ludziom, ale na pewno nie było ich wielu. Wygląda na to, że każdy, komu wtedy nie przedstawiono propozycji, teraz stracił pracę.”