Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lutego 2019, 14:01

Kolejny twórca cheatów do GTA Online skazany przez sąd

Take-Two Interactive – wydawca Grand Theft Auto V – w dalszym ciągu prowadzi walkę z twórcami nielegalnych cheatów do sieciowego trybu gry. Tym razem ukarany został autor programu Elusive.

Mod Elusive pozwalał na generowanie nieskończonej ilości pieniędzy w grze - Kolejny twórca cheatów do GTA Online skazany przez sąd - wiadomość - 2019-02-12
Mod Elusive pozwalał na generowanie nieskończonej ilości pieniędzy w grze

To już kolejny przypadek, kiedy osoba odpowiedzialna za sprzedaż nielegalnego programu do GTA Online została skazana przez sąd. W sierpniu informowaliśmy o tym, że Take-Two wygrało proces przeciwko twórcy narzędzi Menyoo oraz Absolute. W tamtym przypadku skończyło się tylko na zakazaniu dalszej sprzedaży modów. Tym razem kara jest o wiele bardziej surowa.

Jhonny Perez – autor programu Elusive, który pozwala na generowanie nieskończonej ilości gotówki w trybie sieciowym Grand Theft Auto V – poza zaprzestaniem sprzedaży musi opłacić również karę finansową. Wydawca gry oszacował, że poprzez nielegalną działalność Pereza poniósł straty w wysokości około 500 tysięcy dolarów. Sędzia bez żadnych zastrzeżeń wydał wyrok skazujący, który nakazuje autorowi Elusive wpłacić na konto Take-Two 150 tysięcy dolarów zadośćuczynienia za odniesione szkody oraz złamanie praw autorskich. Ponadto, będzie on musiał zapłacić około 70 tysięcy dolarów kosztów sądowych.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym orzeczeniu sądu, wyrok wynika z próby zburzenia starannie wypracowanego balansu, który przyświecał studiu Rockstar Games podczas projektowania produkcji. Wspomnieć należy również o tym, że przedstawiciele wydawcy kontaktowali się z Perezem jeszcze w zeszłym roku. Na mocy wspólnie wypracowanego porozumienia zaprzestał on sprzedaży programu, a także zobowiązał się do przekazania całej zarobionej sumy na cele charytatywne. Niestety nie podano informacji na temat tego, ile udało mu się zarobić na sprzedaży Elusive.

Take-Two przeciera nowe szlaki w walce z cheaterami. Wydawca prowadzi zakrojoną na szeroką skalę walkę z twórcami nielegalnych programów. W październiku doszło do niecodziennego zdarzenia, kiedy to australijski sąd zezwolił na przeszukanie posiadłości należących do dwóch autorów cheata Infamous. Wygląda więc na to, że oszuści w branży elektronicznej rozrywki nie mogą się już czuć bezkarni.

  1. Grand Theft Auto V - kompendium wiedzy
  2. Oficjalna strona Grand Theft Auto V