Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 grudnia 2018, 12:40

autor: Adrian Werner

Kolejne testy pokazują negatywny wpływ Denuvo na wydajność

W sieci pojawiły się ciekawe testy wydajności porównujące gry z Denuvo do wersji bez zabezpieczeń antypirackich. Wyraźnie pokazują one, że ta technologia negatywnie wpływa na prędkość działania takich tytułów jak Dishonored 2, RiME czy Life Is Strange: Before the Storm.

System antypiracki Denuvo budzi spore kontrowersje. Jednym z głównych powodów jest jego wpływ na wydajność gier. Jego twórcy zaprzeczają, aby miało to miejsce, ale kolejne testy pokazują co innego. Najnowszymi przykładami podzielił się kanał Overlord Gaming.

W wielu przypadkach deweloperzy po jakimś czasie usuwają Denuvo z gier za pomocą aktualizacji. Dzięki temu łatwo można ocenić, jak duży wpływ na wydajność ma korzystanie z tej technologii. Materiał wideo przygotowany przez kanał Overlord Gaming oferuje takie porównanie dla m.in. Dishonored 2, Bulletstorm: Full Clip Edition, Life is Strange: Before the Storm oraz Moto Racer 4.

Na pozbyciu się Denuvo najwięcej skorzystała gra Rime. - Kolejne testy pokazują negatywny wpływ Denuvo na wydajność - wiadomość - 2018-12-27
Na pozbyciu się Denuvo najwięcej skorzystała gra Rime.

Rezultaty testów były ciekawe. Denuvo wydaje się mieć dosyć skromny, ale stały wpływ na prędkość działania gier. Większość testowanych produkcji po usunięciu tego systemu antypirackiego zyskiwało średnio kilka FPS-ów. Duże różnice zanotowano również w przypadku prędkości wczytywania danych, gdzie wersje bez Denuvo ładowały się o kilka, a czasem nawet kilkanaście sekund szybciej.

Jeszcze większe różnice odnotowano w Rime. Bez Denuvo gra wyświetlała kilkanaście klatek na sekundę więcej i ładowała się o kilkadziesiąt sekund szybciej. Przetestowano także Lords of the Fallen, które z patchem usuwającym zabezpieczenia antypirackie zyskało średnio kilkanaście klatek na sekundę, ale w tym przypadku poza Denuvo zrezygnowano również z systemu DRM Steama, co mogło wpłynąć na wyniki.

Generalnie różne gry dawały inne wyniki, ale za każdym razem wersja z Denuvo wyświetlała mniej klatek na sekundę i wczytywała się dłużej. Ponadto częściej zdarzały się opóźnienia w renderowaniu poszczególnych klatek.

Dla wielu firm wszystko to jest ceną, którą są gotowe zapłacić za opóźnienie pojawiania się pirackich wersji ich gier. Problem w tym, że w wielu przypadkach dzieje się to raptem kilka dni po premierze, a na patche usuwające Denuvo trzeba czekać często znacznie dłużej.

  1. Kanał Overlord Gaming na Youtube
  2. Denuvo – strona oficjalna

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej