Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 sierpnia 2022, 13:57

autor: Adrian Werner

Jeden z najbardziej wpływowych taktycznych RPG-ów doczeka się remastera

Zapowiedziano Tactics Ogre: Reborn, czyli odświeżoną wersję kultowego taktycznego jRPG-a. Nowe wcielenie tej klasyki trafi nie tylko na konsole, ale również na PC.

Potwierdziły się krążące od wielu miesięcy plotki. Firma Square Enix oficjalnie zapowiedziała Tactics Ogre: Reborn, czyli odświeżoną wersję legadarnego taktycznego RPG.

 1. Oficjalna strona gry

Tactics Ogre: Reborn - podstawowe informacje

 1. Gra zmierza na pecety oraz konsole PlayStation 4, Nintendo Switch i PlayStation 5.
 2. Wydanie PC sprzedawane będzie na Steamie.
 3. Premiera zaplanowana została na 11 listopada tego roku.

Tactics Ogre: Reborn - planowane ulepszenia

Tactics Ogre: Reborn stanowi odświeżoną wersję wydanego w 2010 roku na PSP Tactics Ogre: Let Us Cling Together, które samo było zresztą remake’em drugiej części cyklu, wypuszczonej w 1995 r. na 16-bitową konsolę SNES.

W porównaniu z pierwowzorem z 2010 roku wersja Reborn zaoferuje:

 1. Ładniejszą grafikę, wykonaną w wyższej rozdzielczości. Zachowano przy tym specyficzny pixelartowy styl z Tactics Ogre: Let Us Cling Together.
 2. Zremasterowaną oprawę dźwiękową oraz dubbing (angielski i japoński do wyboru) wszystkich kwestii dialogowych.
 3. Gruntownie ulepszony interfejs, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu.
 4. Poprawione mechanizmy bitewne. Teraz każda postać będzie się rozwijała indywidualnie, zależnie od swojej klasy, a nie wspólnie z całym oddziałem.
 5. Autorzy obiecują także mocno przerobioną sztuczną inteligencję wrogów, którzy lepiej będą wykorzystywali otoczenie oraz sprawniej reagowali na zmieniającą się sytuację w trakcie starć.
 6. W planach jest również wiele mniejszych usprawnień, które mają uprzyjemnić nam zabawę, takich jak automatyczne zapisy stanu gry czy szybsze tempo bitew.

Przypomnijmy, że serię zapoczątkowało 29 lat temu wydane na konsolę SNES Ogre Battle: The March of the Black Queen. To historycznie jedna z najważniejszych marek wśród japońskich taktycznych RPG-ów, ale obecnie jest mocno zapomniana. Od wypuszczonego 2010 roku Tactics Ogre: Let Us Cling Together nie ukazała się bowiem żadna odsłona tego cyklu. Zapowiedź Tactics Ogre: Reborn jest więc bardzo dobrą nowiną, zwłaszcza że będzie to również debiut serii na PC.

Kontrowersyjna cena gry

Tactics Ogre: Reborn trafiła już do przedsprzedaży. Pre-order kosztuje 205 zł, co w opinii niektórych graczy jest zdecydowanie zbyt wysoką ceną jak na remaster kilkunastoletniej produkcji z PSP.

Warto dodać, że będąca wydawcą projektu firma Square Enix ostatnimi czasy często denerwowała fanów wysokimi cenami - wystarczy wspomnieć niedawne kontrowersje związane z Final Fantasy VII Remake: Intergrade, za którą trzeba zapłacić 339 zł.

Wymagania sprzętowe pecetowego Tactics Ogre: Rebotn

Na koniec warto wspomnieć, że na Steamie udostępniono już wymagania sprzętowe gry

Tactics Ogre: Reborn – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: AMD A8-7600 / Intel Core i3-3210
 2. Karta graficzna: AMD Radeon R7 240X / NVIDIA GeForce®GTX 730 / Intel UHD Graphics 630
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Miejsce na dysku: 15 GB
 5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 / 11

Tactics Ogre: Reborn – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: AMD A10-7870K / Intel Core i5-4440
 2. Karta graficzna: AMD Radeon RX 460 / NVIDIA GeForce GTX 950 / Intel Iris Xe Graphics G7
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Miejsce na dysku: 15 GB
 5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 / 11

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej