Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 22 sierpnia 2015, 12:01

autor: Adrian Werner

Horizon Chase - nadjechała oldskulowa gra wyścigowa w stylu Lotusa

W usłudze App Store zadebiutowało Horizon Chase, czyli produkcja wzorowana na 16-bitowych grach wyścigowych, takich jak serie Out Run czy Lotus Turbo Challenge.

Doczekaliśmy się wreszcie premiery jednej z najbardziej obiecujących gier mobilnych tego roku. Do sprzedaży trafiło bowiem właśnie Horizon Chase, czyli produkcja stanowiąca swoisty hołd złożony starym grom wyścigowym z 16-bitowych konsol i komputerów.

Obecnie Horizon Chase dostępne jest wyłącznie w wersji na iOS, ale wydanie na Androida jest w drodze i nie powinniśmy na nie długo czekać. Tytuł kosztuje około 12 złotych i jest to produkcja typu premium, a więc pozbawiona mikropłatności.

Celem autorów było odtworzenie za pomocą nowoczesnych technologii stylu gier wyścigowych, jaki dominował pod koniec lat 80. i na początku 90. ubiegłego wieku. Podstawowym źródłem inspiracji były gry Out Run, Lotus Turbo Challenge, Top Gear oraz Rush. W produkcjach tego typu grafika była dwuwymiarowa, ale dzięki odpowiedniemu dobraniu perspektywy oraz sprytnemu zastosowaniu scrollingu uzyskiwano efekt trójwymiarowości. Horizon Chase posiada grafikę 3D, ale została ona opracowana tak, aby symulowała wygląd tych klasyków.

Model jazdy jest stuprocentowo zręcznościowy i oferuje dużą dynamikę wyścigów. Podczas zabawy możemy wziąć udział w ośmiu zawodach, rozgrywanych w 32 miastach i na 73 trasach. Gracz może zasiąść za kierownicami szesnastu modeli samochodów, a każdy z nich da się w dużym stopniu modyfikować oraz ulepszać. Dodatkową atrakcją są efekty pogodowe, potrafiące w istotny sposób wpływać na zachowanie maszyny na drodze. Wszystkim tym bawimy się podczas rywalizacji ze sztuczną inteligencją lub przeciwko innym graczom w trybie multiplayer.

Autorzy masę wysiłku włożyli w odtworzenie 16-bitowego klimatu. Dba o to nie tylko bardzo efektowna oldskulowa stylistyka oprawy graficznej, ale również warstwa muzyczna. Wszystkie słyszane podczas wyścigów utwory skomponował bowiem Barry Leitch, czyli artysta, który jest autorem soundtracków do gier Lotus Turbo Challenge, Top Gear oraz Rush.