Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 marca 2022, 09:27

autor: Miriam "mokosh" Moszczyńska

Hideo Kojima otrzymał Nagrodę Sztuk Pięknych za Death Stranding

Hideo Kojima otrzymał od japońskiego ministra edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii nagrodę za Death Stranding: Director's Cut. To drugi przypadek w historii, gdy to wyjątkowe wyróżnienie trafia do producenta gier.

Hideo Kojima, ojciec marki Metal Gear i producent Death Stranding, otrzymał Nagrodę Sztuk Pięknych od japońskiego ministra edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii. To znaczące wyróżnienie przyniosła projektantowi zeszłoroczna produkcja Death Stranding: Director's Cut, będąca bogatszą wersją bestsellerowej przygodowej gry akcji z 2019 roku.

Komisja dała okejkę

O osiągnięciu Kojimy poinformowało anglojęzyczne konto studia Kojima Productions na Twitterze. Stosowne ogłoszenie pojawiło się również na oficjalnej stronie Japońskiej Agencji ds. Kultury (tłumaczenie via Siliconera).

Komisja zwróciła uwagę na dynamiczne interakcje w Death Stranding, kreowane dzięki temu, że główny bohater łączy podzielone społeczeństwa jako kurier.

Można więc powiedzieć, że gracze śmiali się z aspektu gry, który finalnie okazał się fundamentem dla decyzji o przyznaniu nagrody japońskiego ministra.

Metal Gear również pochwalone

O ile wspomniane wyróżnienie odnosi się jedynie do gry z 2019 roku, to czujnym oczom członków komisji Japońskiej Agencji ds. Kultury nie umknęła również seria Metal Gear.

Członkowie pochwalili także Kojimę za jego ciągłe dążenie do przedstawiania metod, które wykraczają poza istniejące teorie i mogą być zademonstrowane jedynie w grach, począwszy od jego pracy nad grą Metal Gear z 1987 roku.

Kojima i Miyamoto

To nie pierwszy raz, kiedy nagrodę japońskiego ministra edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii otrzymuje producent gier wideo.

Takie wydarzenie miało już miejsce w 2010 roku, kiedy wyróżnienie otrzymał Shigeru Miyamoto, dyrektor firmy Nintendo oraz współtwórca takich marek, jak: Super Mario Bros., Donkey Kong, czy też seria The Legend of Zelda.

Trzeba więc przyznać, że poprzeczka dla deweloperów marzących o otrzymaniu tej nagrody jest ustawiona dość wysoko.

Death Stranding: Director's Cut

Jeśli nie jesteście szczęśliwcami posiadającymi PS5, a chcecie ograć produkcję, która przyniosła Kojimie wyróżnienie od samego ministra, to nic straconego.

Death Stranding: Director's Cut ukaże się bowiem na komputerach stacjonarnych 30 marca. Warto wspomnieć, że jeśli posiadacie podstawową wersję gry, to za dostęp do rozszerzonej edycji zapłacicie 10 dolarów (ok. 45 złotych).

  1. Oficjalna strona Kojima Productions