Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lipca 2013, 19:31

autor: Draug

GTA V - Rockstar odpowiada na pytania graczy i ujawnia nowe informacje [News zaktualizowany]

Zorganizowana przez Rockstar sesja pytań i odpowiedzi dla fanów przyniosła nowe informacje na temat GTA V. Rzucono trochę nowego światła m.in. na szczegóły techniczne, współistnienie w świecie gry trzech bohaterów, plany co do wersji na pecety i next-geny oraz tryb multiplayer, nazwany Grand Theft Auto Online.

O najnowszej produkcji studia Rockstar Games wiemy już całkiem sporo, dlatego wydawać by się mogło, że zorganizowanie przez twórców GTA V sesji pytań i odpowiedzi nie przyniesie większych rewelacji. Okazuje się jednak, że uznany deweloper wciąż ma w zanadrzu niejedną niespodziankę.

GTA V - Rockstar odpowiada na pytania graczy i ujawnia nowe informacje [News zaktualizowany] - ilustracja #1

Sesja pytań i odpowiedzi na temat GTA V w pigułce:

  • Jak już wiemy, zmieniać się pomiędzy trzema głównymi bohaterami gry będziemy mogli w dowolnym momencie, a w czasie, kiedy nie sterujemy nimi bezpośrednio, będą oni wieść własne życie. Ponadto każdy z bohaterów będzie miał unikatowe dla siebie zadania poboczne, a misje z głównego wątku fabularnego wykonamy przy udziale jednego, dwóch lub czasami nawet wszystkich trzech z nich. Co więcej, panowie będą mogli spotykać się w świecie gry również w trakcie swobodnej rozgrywki (czy to przypadkiem, czy wskutek umówienia się telefonicznie) i spędzać razem czas na rozmowach czy uprawianiu sportu. Ku rozczarowaniu niektórych, innej głównej postaci nie będze można jednak zabić. „Mają one niezwykłe zdolności regeneracji, no i dobre ubezpieczenie zdrowotne” – odpowiada żartobliwie Rockstar na pytanie gracza.
  • Duża, dwustronna mapa ukazująca świat gry zostanie dołączona do wszystkich edycji GTA V (również standardowej), lecz ta z droższych wersji będzie zawierała więcej informacji na temat Los Santos i okolic (sekrety itp.).
  • Będziemy mogli modyfikować broń i pojazdy na bardzo wiele sposobów (szczegółów brak).
  • Gra ukaże się na jednej płycie Blu-Ray (na PlayStation 3) oraz dwóch płytach DVD (na Xboksie 360). Pliki gry zajmować będą 8 GB i w przypadku obu platform konieczna będzie ich instalacja na dysku konsoli. Dodatkowo do zabawy na Xboksie będziemy musieli zawsze mieć płytę nr 2 w napędzie.
  • Rockstar zapewnia, że gra zaoferuje dokładnie taką samą rozgrywkę i jakość techniczną na obu platformach, a wszelkie ewentualne różnice w sferze wizualnej będą „pomijalne”.
  • Na pytanie o wydanie GTA V na pecetach lub next-genach Rockstar wciąż odpowiada, że na tę chwilę nie ma nic do powiedzenia na ten temat, a jedyne, na czym się obecnie skupia, to wypuszczenie jak najlepszego produktu na konsole, które są dziś w posiadaniu graczy.
  • W kwestii trybu multiplayer w nadchodzącej produkcji dowiadujemy się tylko tyle, że będzie on nosił nazwę Grand Theft Auto Online, a pierwsze szczegóły na jego temat poznamy już wkrótce, „jakoś latem”. Rockstar obiecuje też, że ma w zanadrzu nowe narzędzia dla rozgrywki wieloosobowej, w znacznie większym stopniu uniemożliwiające stosowanie kodów, modów i innych ułatwień, będących dziś bolączką multiplayera w GTA IV.
  • Tym, co zobaczymy wkrótce, jest również pierwszy pełnoprawny zapis z rozgrywki (Official Gameplay Video) w GTA V.
  • Osobom, które napisały, że „węszą obsuwę”, Rockstar powiedział, że „nie jest do końca pewien, co wąchają”, bo nie ma się o co martwić, a gra na pewno będzie dostępna wtedy, na kiedy ją zapowiedziano – 17 września bieżącego roku.

Największą niespodzianką spośród ujawnionych informacji wydaje się być nazwanie trybu multiplayer Grand Theft Auto Online – czyżby Rockstar miał zamiar dołączyć do grona deweloperów zacierających granicę między rozgrywką dla jednej i wielu osób i dać nam możliwość eksplorowania sanboksowego świata oraz wykonywania misji w towarzystwie setek graczy z całego globu, na wzór gier MMO? Jednocześnie wciąż martwi skrupulatne milczenie twórców w temacie pecetowej edycji GTA V – trudno uwierzyć, by piąta część serii miała stać się pierwszą, której zabraknie na „blaszakach”, jednak pewien niepokój pozostaje.

Tymczasem możemy szykować się na dzień wydania konsolowych wersji gry, która ma stać się największą premierą w historii tej branży. Na zaostrzenie apetytu polecamy naszą relację z zamkniętego pokazu GTA V, po którym Krystian Smoszna stwierdził: „Nie ma przesady w stwierdzeniu, że możemy doczekać się najlepszej gry wszech czasów”. Osoby, które dopiero przekonują się do najnowszej odsłony jednej z najpopularniejszych serii w dziejach, mogą też zainteresować się ujawnionymi niedawno edycjami specjalną i kolekcjonerską – zwłaszcza że na naszym rynku doczekamy się gry w polskiej wersji językowej.

Aktualizacja:

W dzień po wspomnianej sesji firma Cenega przetłumaczyła pełny jej zapis na nasz język:

Oto zestaw odpowiedzi na często zadawane przez fanów pytania. Oczywiście jesteśmy świadomi tego, że nie rozwiewają one wszystkich wątpliwości dotyczących GTA V, więc wkrótce ujawnimy kolejną porcję informacji. Tymczasem możecie się z nami skontaktować drogą elektroniczną, korzystając z adresu [email protected] Chętnie dowiemy się, co Was gryzie, i postaramy się pomóc.

A więc można zmieniać postacie? Można grać i Trevorem, i Michaelem, i Franklinem? I każdy z nich ma osobne misje???!” – @GTAVISBEST

„Jak zmiana postaci będzie funkcjonować podczas misji?” – HIBMFL

„Czy trzeba cały czas przełączać się pomiędzy postaciami?” – killer772

Michael, Franklin i Trevor mają swoje własne sprawy, kręgi przyjaciół i znajomych, a nawet sposoby na spędzanie wolnego czasu. Gdy nie wykonujemy zadania, możemy w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy wszystkimi trzema bohaterami, aby zerknąć, co akurat porabiają. Jako że wszyscy zajmują się własnymi sprawami, nigdy nie wiadomo, co w danym momencie robią. Możesz zastać Michaela kłócącego się z resztą rodziny, podejrzeć, jak Franklin podrywa jakieś dziewczyny, i nakryć Trevora, który akurat ucieka przed policją. Każdy z nich spędza czas inaczej… Poza misjami możesz zupełnie swobodnie przełączać się między postaciami.

Dodatkowo każdy z bohaterów będzie miał swój własny zestaw misji i dodatkowych zadań. Niektóre z nich zakładają udział jednej postaci, inne dwóch, a jeszcze inne całej trójki. Możesz przełączać się między nimi nawet w samym środku akcji. Poza misją wybór jest dowolny. Można grać jedną postacią i spędzać czas samotnie lub z innymi bohaterami – jednym z nich lub dwoma naraz. Można też co chwila wcielać się w innego bohatera.

„Czy grając Trevorem, mogę odnaleźć na mapie Michaela i go zabić? #GTAV” – @GTALAD4EVA

W otwartym świecie bohaterowie żyją własnym, nieprzewidywalnym życiem, więc na tak dużym obszarze jak Los Santos i okolice nie będzie łatwo ich odnaleźć. Jest to jednak wykonalne. Jeśli uda Ci się odnaleźć innych bohaterów (np. zwyczajnie do nich dzwoniąc i umawiając się na spotkanie), możesz spędzić z nimi czas, a nawet ich wkurzyć i zaatakować, ale nie można pozbawić ich życia. Tak się składa, że wszyscy trzej niezwykle szybko wracają do zdrowia i mają dostęp do świetnej opieki zdrowotnej. Fabuła gry bazuje na historii splecionych losów trójki bohaterów, a nie na prostych i odosobnionych wątkach. Nieodwracalne zabicie którejkolwiek głównej postaci nie miałoby sensu. Jeśli jednak wykażesz się odpowiednią dozą determinacji, znajdziesz sposób, aby poważnie zranić jedną z postaci. Wtedy przełączenie się na tą postać przeniesie nas do szpitala, a historia potoczy się dalej.

Witajcie, zauważyłem, że edycja specjalna GTA V zawiera dużą mapę schematyczną obszaru gry. Zastanawiałem się, czy w edycji standardowej znajdzie się tradycyjna składana mapa, która, jeśli dobrze pamiętam, zawsze była dodawana do gier serii GTA.” – przesłane przez system Mouthoff

Czy podczas zakupu GTA V dostaniemy też plakat?” – @ny718kid

Tak jak w przypadku wszystkich poprzednich gier serii Grand Theft Auto, zależało nam na tym, by również do tej najnowszej dodać mapę, która ułatwi graczom poruszanie się po mieście. We wszystkich wersjach GTA V do dysku z grą dodana będzie szczegółowa mapa. Główna zmiana polega na tym, że świat gry jest tak duży, że konieczne było stworzenie dwustronnego plakatu-mapy, który ułatwi graczom jego eksplorację. Mapa schematyczna z innych edycji zawierać będzie mnóstwo dodatkowych informacji i sekretnych miejsc.

Nazywam się Pedro i zastanawiam się nad jedną sprawą. Kiedy linki do zamówień przedpremierowych edycji specjalnej i edycji kolekcjonerskiej Grand Theft Auto V będą dostępne dla Brazylii?” – przesłane przez system Mouthoff

Witaj, Pedro. Intensywnie pracujemy nad tym, aby edycja kolekcjonerska i edycja specjalna były dostępne w Brazylii jak najszybciej. Obecnie czekamy, aż wyjaśni się kilka kwestii celnych. Wtedy dopiero punkty sprzedaży w Brazylii będą mogły zacząć przyjmować zamówienia przedpremierowe. Wszyscy, którzy mają pytania na temat dostępności edycji specjalnej i edycji kolekcjonerskiej w określonym kraju, mogą się udać na stronę www.rockstargames.com/V/preorder, gdzie powinny znajdować się aktualne informacje na ten temat. W przypadku innych spraw wykraczających poza powyższą stronę, kierujcie swoje pytania na [email protected] Chętnie wyjaśnimy Wasze wątpliwości.

Czy możecie wyjaśnić, do jakiego stopnia będzie można modyfikować broń i pojazdy?” – @kieranmgklaceup

Bez wchodzenia w szczegóły możemy wyjawić, że poziom możliwych modyfikacji będzie bardzo duży. Dostępne będą różnorodne dodatki do broni oraz głębokie tuningowanie samochodów. Więcej informacji wkrótce.

Na ilu płytach znajdować się będą wersje gry na Xboksa i PS3? Pytam, bo jestem ciekaw, ile płyt będę musiał instalować na dysk twardy mojego Xboksa 360.” – cj67890

Cześć. Skoro twierdzicie, że GTA V będzie największą grą, jaką Rockstar kiedykolwiek stworzył, to zapewne jej rozmiary także będą niemałe. Jak w takim razie zamierzacie rozwiązać problem mniejszej pojemności płyt dla Xboksa 360? Czy GTA V będzie na wielu płytach (na platformie Xbox 360)…?” – youtubos

Czy po zainstalowaniu GTA V na Xboksa 360 będzie wymagane wkładanie innych płyt do czytnika?” – Persian-boy1995

Grand Theft Auto V to największy i najbardziej ambitny świat, jaki do tej pory stworzyliśmy. Będzie w pełni wykorzystywał potencjał mocy obliczeniowej dostępnej dla konsol obecnej generacji. Aby gracze mogli przyjemnie spędzać czas w tak ogromnym i szczegółowym świecie, gra będzie wymagać instalacji tak na platformie Xbox 360, jak i PlayStation 3. Na Xbox 360 Grand Theft Auto V będzie się mieścić na dwóch dyskach – dysku instalacyjnym i dysku do gry. Po instalacji gracze będą mogli cieszyć się grą Grand Theft Auto V oraz usługą Grand Theft Auto Online bez potrzeby żonglowania płytami.

Instalacja będzie wymagać dysku twardego Xbox 360 albo pamięci flash USB o pojemności 16 GB z przynajmniej 8 GB wolnej pamięci. Napęd flash USB musi być w standardzie co najmniej USB 2.0 z prędkością odczytu na poziomie min. 15 MB/s i formatowaniem Xbox 360. Najlepsze wyniki uzyska się podczas korzystania z nowej pamięci flash USB. Na platformie PlayStation 3 gra będzie zajmować jedną płytę, która rozpocznie instalację natychmiast po włożeniu jej do czytnika. Pliki instalacyjne będą zajmować około 8 GB, a grę będzie można rozpocząć od razu po zakończeniu instalacji.

Czy zobaczymy w końcu fragmenty rozgrywki GTA V?” – @ASTR4Lx

Tak. Wkrótce (albo dopiero we wrześniu, jeśli nie chcecie sobie psuć niespodzianki… wybór należy do Was) – pierwsze oficjalne filmy z fragmentami rozgrywki są już przygotowywane.

Zastanawiam się, czy planujecie wydanie GTA V na PC...” – wysłane przez system Mouthoff

Pewnie już ktoś o to pytał, ale czy GTA V zostanie wydane także na konsole następnej generacji?” – @tomtoon2010

Jedynymi wersjami, jakie zostały ogłoszone, są wersje na Xbox 360 oraz PlayStation 3, które zostaną wydane na całym świecie 17 września. Na razie nie mamy jeszcze informacji na temat wersji na konsole następnej generacji i PC, ponieważ jesteśmy w pełni skoncentrowani na jak najlepszym dopracowaniu gry na konsole, które gracze już posiadają.

Kiedy otrzymamy informacje na temat trybu wieloosobowego w GTA V?” – @camronbnl3

Wkrótce podamy nowe informacje. Tryb nazywa się Grand Theft Auto Online i już nie możemy się doczekać, aby powiedzieć o nim coś więcej.

Ciężko dziś znaleźć dobrą grę w trybie wieloosobowym GTA IV. Przez dobrą mam na myśli przyjemną i bez oszukiwania. Za każdym razem, gdy dołączam do gry, zawsze odbywa się ona na zmodyfikowanych zasadach lub ktoś oszukuje. Jak tworzę własną grę, zawsze dołącza jakiś palant i psuje wszystkim zabawę. Nie mogę go wykopać, jeśli wszyscy gracze nie zagłosują. Zróbcie z tym coś w GTA V.” – wysłane przez system Mouthoff

Od wydania Grand Theft Auto IV opracowaliśmy nowsze i lepsze metody wykrywania oszustw i zapobiegania im. Dopiero ogłosimy, jakie kroki zapobiegające oszukiwaniu zostaną podjęte w GTA V, ale zapewniamy, że skupiliśmy się na tym, aby każdy gracz miał równe szanse, a zabawa była przednia. Zawsze znajdą się oszuści, ale robimy, co w naszej mocy, aby ich powstrzymać. Poświęciliśmy mnóstwo czasu na to, aby zabawa w trybie online była jak najlepsza i miała dobre wsparcie ze strony naszego zespołu.

Witam, mam pytanie: czym będą się różnić wersje gry na PS3 i Xbox 360?” – wysłane przez system Mouthoff

Gracze mogą spodziewać się podobnej rozgrywki na obu platformach – PlayStation 3 oraz Xbox 360, ponieważ obie wersje były opracowywane równolegle. Tak jak w przypadku wszystkich naszych gier, tutaj również staraliśmy się, aby Grand Theft Auto V wyglądało i działało jak najlepiej, niezależnie od wybranej platformy. Użytkownicy obu konsol dostaną we wrześniu rewelacyjne Grand Theft Auto V. Wszelkie różnice graficzne będą minimalne.

Czuję opóźnienie premiery...” – SanViceCity

Mam nadzieję, że gra wyjdzie 17 września. Mam NADZIEJĘ, że nie będzie KOLEJNEGO opóźnienia.” – creed_20103

Spokojna głowa, nie ma się, o co martwić, więc nie wiemy, co takiego tam czujesz! 17 września GTA V będzie dostępne tak na PlayStation 3, jak i Xbox 360.