Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 października 2013, 07:48

autor: Ender

GTA V bije wszelkie rekordy - wyniki sprzedaży nowej gry Rockstara

Firmy Take-Two i Rockstar Games pochwaliły się, że od chwili debiutu Grand Theft Auto V, do sklepów trafiło już ponad 29 milionów egzemplarzy gry. Obie spółki podały także szereg innych danych finansowych, związanych z sukcesem produkcji.

Nieco ponad miesiąc od debiutu GTA V zdążyło zapisać się na kartach historii całego przemysłu rozrywkowego - GTA V bije wszystkie rekordy - wyniki sprzedaży nowej gry Rockstara - wiadomość - 2013-10-30
Nieco ponad miesiąc od debiutu GTA V zdążyło zapisać się na kartach historii całego przemysłu rozrywkowego

W opublikowanym sprawozdaniu finansowym, skupiającym się na drugim kwartale fiskalnym tego roku (zakończonym 30 września), firmy Take-Two i Rockstar Games chwalą się świetnymi osiągnięciami gry Grand Theft Auto V. Czynią one z niej nie tylko najważniejszą premierę tego roku, ale być może nawet największy debiut w historii przemysłu rozrywkowego. Według producentów, do tej pory tytuł na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3 sprzedał się w liczbie 29 milionów sztuk. Tym samym, w zaledwie kilka tygodni, przebił on wyniki sprzedaży Grand Theft Auto IV na wszystkich platformach sprzętowych, w ostatnich pięciu latach od jego premiery. Warto przy tym zaznaczyć, że podana właśnie informacja dotyczy sumy egzemplarzy, które kupione zostały przez sklepy i pośredników, a nie bezpośrednio przez graczy. Liczba detalicznych odbiorców GTA V jest w tej chwili na pewno niższa.

Rockstar wierzy także, powołując się na wyniki finansowe filmu Avengers oraz gry Call of Duty: Black Ops II, że GTA V pobiło oba tytuły w kategorii produktu rozrywkowego, który najszybciej osiągnął zysk na poziomie miliarda dolarów. Sztuka ta udać miała się dziełu dewelopera w trzecim dniu sprzedaży. Dla porównania, filmowy przebój Marvela dobił do poziomu miliarda w przeciągu 10 dni (rynek amerykański). FPS Activision dokonał tego dopiero w drugim tygodniu od pojawienia się na półkach sklepowych. Twórcy chwalą się także popularnością nowego GTA w dystrybucji cyfrowej. Produkcja okazała się największym cyfrowym debiutem w PlayStation Store. Z równie wielką energią wdrapała się na listę przebojów w sieci Xbox Live, gdzie miała zdobyć tytuł najbardziej dochodowej gry w pierwszym dniu i tygodniu jej sprzedaży.

Docelowo GTA Online ma być stałym i długoterminowym źródłem dochodów dla Rockstara - GTA V bije wszystkie rekordy - wyniki sprzedaży nowej gry Rockstara - wiadomość - 2013-10-30
Docelowo GTA Online ma być stałym i długoterminowym źródłem dochodów dla Rockstara

Sukces Grand Theft Auto odbił się poważnie na kondycji finansowej Take-Two. Spółka mijający kwartał zamknęła z przychodami na poziomie 1,27 miliarda dolarów. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniosły one 288 milionów dolarów. Analitycy firmy zwiększyli także prognozę przychodów na cały rok fiskalny. Według ich oceny wyniosą one około 2,8 miliarda dolarów. Szefostwo Take-Two sukcesu GTA V upatruje nie tylko w jego jakości lub kampanii promocyjnej, ale także ukazaniu się tytułu pod koniec życia obecnej generacji konsol, które przełożyło się na dużą grupę potencjalnych konsumentów. Warto jeszcze dodać, że drugim najbardziej popularnym tytułem z katalogu Take-Two okazał się Borderlands 2, który na wszystkich platformach trafił do 7,5 miliona graczy. Zapowiedziana już edycja GOTY może jeszcze dodatkowo zwiększyć tę liczbę.