Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 listopada 2013, 09:10

autor: luckie

Grim Dawn dostępne w Steam Early Access

Twórcy hack-and-slasha Grim Dawn udostępnili grę w formie płatnej alfy. Da się ją kupić na Steamie w ramach programu Early Access lub na oficjalnej stronie w wersji bez DRM. Obecnie możliwe jest rozegranie pierwszego aktu, trwającego od 8 do 16 godzin.

Grim Dawn otwiera swoje podwoje dla szerszej publiczności - Grim Dawn dostępne w Steam Early Access - wiadomość - 2013-11-06
Grim Dawn otwiera swoje podwoje dla szerszej publiczności
Grim Dawn we wczesnym dostępie
  1. Grę da się kupić w wersji alfa na Steamie oraz na jej oficjalnej stronie
  2. Obecnie dostępny jest pierwszy akt, cztery klasy postaci oraz możliwość awansowania na 25 poziom doświadczenia
  3. W tym roku powinien pojawić się system craftingu
  4. W pierwszej połowie 2014 roku – nowe poziomy trudności, multiplayer, piąta klasa postaci
  5. Pełna wersja ukaże się w drugiej połowie 2014 roku

Niezależny hack-and-slash Grim Dawn trafił na Steama w ramach programu Early Access. Gracze, którzy do tej pory nie wsparli produkcji finansowo, a chcieliby wziąć udział w jej powstawaniu, mogą kupić grę w wersji alfa i stopniowo odkrywać jej zawartość. Obecnie Grim Dawn jest dostępne na Steamie w nieco obniżonej cenie 22,49 euro (ok. 94 zł – do 12 listopada). Grę da się kupić również na jej oficjalnej stronie w wersji pozbawionej zabezpieczeń DRM za min. 35 dolarów (ok. 108 zł).

W tym momencie grywalny jest pierwszy akt (czyli około 1/3 produkcji), którego przejście zajmuje graczom średnio 8-16 godzin, choć są tacy, którzy w grze spędzili już ponad 100 godzin (alfa dostępna jest od 15 maja dla osób wspierających zbiórkę na Kickstarterze). Twórcy zapewniają, że choć sporo zawartości jeszcze brakuje, to najważniejsze systemy działają całkiem sprawnie, pozwalając na w miarę bezproblemową (jak na alfę) zabawę. Obecnie da się osiągnąć maksymalnie 25 poziom postaci (dostępne są cztery klasy), a na najsilniejszych bohaterów czekają dodatkowe lokacje, niepowiązane z głównym wątkiem.

Za jakiś czas pula przedmiotów powiększy się o te, stworzone przez graczy - Grim Dawn dostępne w Steam Early Access - wiadomość - 2013-11-06
Za jakiś czas pula przedmiotów powiększy się o te, stworzone przez graczy

Kolejne porcje Grim Dawn będą pojawiały się w ramach przyszłych aktualizacji. Drugi akt ma zawierać więcej misji oferujących wybory oraz ich konsekwencje. Z czasem gra zostanie uzupełniona m.in. o system tworzenia przedmiotów (przed końcem roku), dodatkowe poziomy trudności, sieciowy tryb multiplayer oraz piątą klasę postaci – Arcanist (pierwsza połowa 2014 roku). Nie wiadomo, kiedy dokładnie ukaże się pełna wersja Grim Dawn – prawdopodobnie będzie to końcówka 2014 roku.

Grim Dawn to RPG akcji typu hack-and-slash, powstające w niezależnym studiu Crate Entertainment. Ekipę założyli weterani Iron Lore – zespołu deweloperskiego odpowiedzialnego za udane Titan Quest. W zeszłym roku gra została pomyślnie sfinansowana na Kickstarterze, a w maju bieżącego roku ofiarodawcy otrzymali dostęp do jej grywalnej alfy. Nasze wrażenia z rozgrywki opisaliśmy w tym miejscu:

  1. Oficjalna strona gry Grim Dawn