Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 sierpnia 2016, 11:05

Grand Theft Auto V i 3DS bezkonkurencyjne w lipcu na amerykańskim rynku gier

Lipiec na amerykańskim rynku upłynął pod znakiem wielkiego powrotu weteranów. Najpopularniejszą grą okazało się Grand Theft Auto V, a wśród konsol bezkonkurencyjne było Nintendo 3DS.

Grupa analityczna NPD opublikowała sprawozdanie podsumowujące wyniki amerykańskiego rynku gier za lipiec tego roku. Sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier pudełkowych przyniosła 480,1 milionów dolarów przychodu, co stanowi spadek o 14% w porównaniu do 559,1 mln uzyskanych w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Tradycyjnie przypominamy, że podawane przez analityków liczby nie dają pełnego obrazu kondycji branży. Dane organizacji nie biorą bowiem pod uwagę handlu używanymi egzemplarzami gier, a do tego NPD dopiero od niedawna śledzi dystrybucję cyfrową i na razie otrzymuje wyniki tylko z garstki źródeł tego typu.

Pomimo trzech lat na karku Grand Theft Auto V wciąż potrafi zarządzić. - Grand Theft Auto V i 3DS bezkonkurencyjne w lipcu na amerykańskim rynku gier - wiadomość - 2016-08-23
Pomimo trzech lat na karku Grand Theft Auto V wciąż potrafi zarządzić.

Gry

W ubiegłym miesiącu Amerykanie wydali na nowe gry konsolowe 210,3 mln dolarów, co oznacza spadek o 5% w porównaniu z lipcem 2015 r. Natomiast sprzedaż produkcji pecetowych dała 11,4 mln dolarów, czyli o 12% mniej niż przed rokiem. Tutaj warto jednak dodać, że dane NPD nie obejmują dystrybucji cyfrowej poza serwisem Steam, więc np. egzemplarze Overwatch zakupione przez Battle.net nie były wliczane do wyniku.

W sumie największą popularnością cieszyły się następujące produkcje:

#

Gra:

Platformy:

1.

Grand Theft Auto V

PS4, XONE, 360, PS3, PC

2.

Overwatch

PS4, XONE, PC

3.

LEGO Star Wars: The Force Awakens

PS4, XONE, 360, PS3, PC, 3DS, PSV, Wii U.

4.

Monster Hunter Generations

3DS

5.

Call of Duty: Black Ops III

XONE, PS4, 360, PS3, PC

6.

Minecraft

PS4, XONE, 360, PS3

7.

NBA 2K16

PS4, XONE, 360, PS3

8.

Doom

PS4, XONE, PC

9.

Destiny: The Taken King

PS4, XONE, 360, PS3

10.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

PC, PS4, XONE

Analizując powyższą listę, należy mieć na uwadze kilka kwestii. Jak już wspominaliśmy, do wyniku Overwatch nie wliczono sprzedaży przez Battle.net. Natomiast w przypadku gier Minecraft, Monster Hunter Generations oraz Doom dystrybucja cyfrowa nie była w ogóle brana pod uwagę.

Sprzęt

Sprzedaż samych konsol wygenerowała 141,3 mln dolarów przychodu, czyli aż o 30% mniej niż 202,1 mln wypracowane w lipcu 2015 r. Jak już pisaliśmy w zeszłym tygodniu, największym uznaniem kupujących cieszyło się Nintendo 3DS, a na drugim miejscu znalazł się Xbox One. Dotychczasowy lider rankingów, czyli PlayStation 4, musiał zadowolić się trzecią pozycją.

Spadek (o 5%) zaliczyły także akcesoria, których Amerykanie zakupili w ubiegłym miesiącu za kwotę 117,1 mln dolarów.

  1. NPD – oficjalna strona firmy