Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 maja 2024, 13:56

autor: Adrian Werner

Gracze wymyślili, jak wyłączyć denerwujące czarne paski w Hellblade 2

Denerwuje was letterboxing w grze Senua’s Saga: Hellblade II? Fani wykombinowali, jak go wyłączyć, tak aby gra wypełniała cały ekran Waszego monitora.

Źródło fot. Microsoft
i

Wczoraj na rynku zadebiutowała gra Senua’s Saga: Hellblade II. Produkcja została przyjęta ciepło – według serwisu OpenCritic jej średnia ocen to 82%, a na Steamie 88% recenzji chwali ją, co serwis kategoryzuje jako „bardzo pozytywny” odbiór. Projekt nie jest jednak pozbawiony wad.

Wczytując się w opinie graczy, jednym z najczęściej przytaczanych problemów jest tzw. kaszetowanie (ang. letterboxing), czyli umieszczanie na górze i dole ekranu czarnych pasków. Takie rozwiązanie studio Ninja Theory wybrało po to, aby zwiększyć filmowość prezentacji, ale wiele osób to po prostu denerwuje. Jeden z graczy, o ksywce Glodka, postanowił coś z tym zrobić i wymyślił sposób, jak to osiągnąć.

Aby zastosować jego rozwiązanie, możecie pobrać zmodyfikowany przez niego plik Engine.ini i skopiować go do:

C:\Users\[NAZWA UŻYTKOWNIKA]\AppData\Local\Hellblade2\Saved\Config\Windows

Jeśli macie problem z odnalezieniem tego folderu (może on być ukryty), to wykorzystajcie skrót Win+R i w okienku, które się pojawi wpiszcie (jeśli macie wersję gry ze Steama):

%localappdata%\Hellblade2\Saved\Config\Windows

Potem wciśnijcie Ok, a Windows otworzy Wam odpowiedni folder (powyższy adres możecie także wkleić do eksploratora Windows).

Jeśli macie wersję z Game Passa to prawidłowy adres będzie:

%localappdata%\Hellblade2\Saved\Config\WinGDK

Przy kopiowaniu wyraźcie zgodę na zastąpienie pliku.

Alternatywnie możecie po prostu otworzyć oryginalną wersję tego pliku w Notatniku i na końcu dodać:

[SystemSettings]

r.NT.EnableConstrainAspectRatio=0

[/Script/Engine.LocalPlayer]

AspectRatioAxisConstraint = AspectRatio_MaintainXFOV

Na górze standardowa wersja gry, na dole wersja z modem. Źródło fot. Microsoft. - Gracze wymyślili, jak wyłączyć denerwujące czarne paski w Hellblade 2 - wiadomość - 2024-05-22
Na górze standardowa wersja gry, na dole wersja z modem. Źródło fot. Microsoft.

Jak widać, „mod” jest bardzo prosty, a jego efekt jest taki, że gra będzie wypełniała cały ekran Waszego monitora. Część graczy lubi letterboxing, ale fakt, że tego typu modyfikacje powstają do większości gier korzystających z tej techniki pokazuje, że wielu pecetowców woli jednak bardziej tradycyjne widoki.

Jeśli macie ochotę na dalej idące zmiany w grafice, to warto zainteresować się alternatywnym projektem, którego autorem jest f0rGoTTen. Poza usunięciem letterboxingu pozwala on także na wyłączenie efekt motion blur, aberracji chromatycznej oraz ziarna filmowego.

Senua’s Saga: Hellblade II ukazało się na PC oraz konsolach Xbox Series S i Xbox Series X. Gra wchodzi również w skład oferty abonamentowej usługi Game Pass. „Mod” dostępny jest wyłącznie na pecetach.

  1. Recenzja gry Senua’s Saga: Hellblade 2. Ninja Theory stworzyło arcydzieło, ale czy to ocali studio przed Microsoftem?
  1. Senua’s Saga: Hellblade II na Steamie

Abonament Game Pass kupisz tutaj

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej