Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 kwietnia 2014, 15:29

autor: qjin

Gra E.T. odkopana na terenie Nowego Meksyku – to jednak nie mit

Miejska legenda, według której firma Atari zakopała w bezludnym miejscu w Nowym Meksyku kartridże z E.T., „najgorszą grą wszech czasów”, nie jest już dłużej legendą. Zgodnie z zapowiedzią sprzed prawie roku, nieopodal miasta Alamogordo przeprowadzono zakończoną pozytywnie operację wykopania pudełek z produkcją, co zostało uwiecznione na zdjęciach i filmach.

E.T. the Extra-Terrestrial – gra, która prawie doprowadziła do załamania rynku konsolowego w USA - E.T. odkopane na terenie Nowego Meksyku – to jednak nie mit - wiadomość - 2014-04-27
E.T. the Extra-Terrestrial – gra, która prawie doprowadziła do załamania rynku konsolowego w USA

Legenda, jaka obrosła wokół gry E.T. the Extra-Terrestrial, okazała się prawdą. Firma Atari rzeczywiście zakopała na obszarze Nowego Meksyku wiele egzemplarzy tytułu, o którym wszyscy najchętniej by zapomnieli. Jak poinformowaliśmy w czerwcu zeszłego roku, w celu zweryfikowania tej historii, grupa osób – pobłogosławiona przez radę miasta Alamogordo – udała się na obszar, w którym rzekomo znajdowały się kartridże z „najgorszą grą w historii”. Proces wykopalisk, który nadal trwa, został zaprezentowany na zdjęciach oraz nagraniach. To jednak tylko przedsmak, gdyż cała akcja, którą wspierały takie firmy, jak Fuel Industries i Xbox Entertainment Studios, zostanie przedstawiona w filmie dokumentalnym wyreżyserowanym przez Zaka Penna, scenarzystę znanego z The Incredible Hulk czy X-Men: The Last Stand.

E.T. the Extra-Terrestrial z 1982 roku uważane jest za jeden z tytułów, który doprowadził niemal do upadku amerykańskiego rynku konsolowego. W kolejnych latach doszło bowiem do znaczącego spadku przychodów ze sprzedaży gier wideo. Niewątpliwie wpływ na to miała ich jakość, która – właśnie jak w przypadku „legendarnego” E.T. na konsolę Atari 2600 – pozostawiała wiele do życzenia. Coś trzeba było zrobić z zalegającymi na półkach w olbrzymich ilościach kartridżami, więc zdecydowano się je… zakopać. Wiele osób wątpiło w krążące opowieści i trudno im się dziwić, ale wczoraj te wątpliwości zostały całkowicie rozwiane. Warto nadmienić, że wśród znalezisk były nie tylko inne gry, ale także różnego rodzaju sprzęt (stare egzemplarze konsol, dżojstiki).

Jeden z dowodów na to, że legenda okazała się prawdą - E.T. odkopane na terenie Nowego Meksyku – to jednak nie mit - wiadomość - 2014-04-27
Jeden z dowodów na to, że legenda okazała się prawdą

Nie pozostaje nic innego, tylko czekać na film Atari: Game Over (tytuł roboczy), którego producentami będą nagrodzony dwoma Oscarami Simon Chinn (Sugar Man, Człowiek na linie) oraz Jonathan Chinn (American High, 30 Days). Dokument ma być dostępny na konsolach Xbox 360 i Xbox One w 2014 roku.

gry