Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 września 2012, 10:40

autor: Sarge

Gra Amnesia: Mroczny Obłęd sprzedana w liczbie ok. miliona egzemplarzy

Według danych opublikowanych na oficjalnym blogu studia Frictional Games, gra Amnesia: Mroczny Obłęd sprzedała się w liczbie ok. miliona egzemplarzy. Taki wynik udało się osiągnąć w ciągu dwóch lat od premiery.

Studio Frictional Games ogłosiło, że niezależna gra Amnesia: Mroczny Obłęd sprzedała się do tej pory w liczbie ok. miliona egzemplarzy. Jak jednak przyznają sami twórcy, oszacowanie dokładnego wyniku jest bardzo problematyczne.

Trudność polega na tym, że gra była swego czasu dostępna w ramach pakietów Humble Indie Bundle oraz Potato Bundle. Na oficjalnym blogu wyliczono, że bez uwzględniania tych akcji, gracze zakupili 710 tysięcy egzemplarzy omawianego tytułu. Jeśli dodamy do tego wspomniane zestawy, Amnesia: Mroczny Obłęd miałaby trafić do 1,36 mln graczy. Twórcy szacują jednak, że 2/3 nabywców Humble Indie Bundle lub Potato Bundle mogło wcześniej posiadać ich produkcję. Wobec tego realną sprzedaż ustalają na poziomie 920 tysięcy egzemplarzy.

Gra Amnesia: Mroczny Obłęd sprzedana w liczbie ok. miliona egzemplarzy - ilustracja #1
Istotną rolę w grze odgrywa rozwiązywanie zagadek

Pomijając zawiłość powyższych wyliczeń, studio Frictional Games może mówić o dużym sukcesie. Amnesia: Mroczny Obłęd to produkcja niezależna, więc sprzedanie nawet kilkuset tysięcy sztuk byłoby uznawane za spore osiągnięcie. Warto dodać, że tytuł zadebiutował na świecie w 2010 roku, a więc wyżej podaną popularność udało się osiągnąć w dwa lata od premiery.

Amnesia: Mroczny Obłęd to pecetowa gra z gatunku survival horror, w której wcielamy się w niejakiego Daniela. Główny bohater z nieznanych przyczyn sam wywołał sobie czasową amnezję i w czasie rozgrywki błądzi po korytarzach osiemnastowiecznego zamczyska, próbując odzyskać pamięć, a jednocześnie przetrwać w niebezpiecznym otoczeniu. Ważnym elementem zabawy jest eksploracja, rozwiązywanie zagadek oraz unikanie bezpośrednich starć z przerażającymi istotami, które mogą wpłynąć negatywnie na stan psychiczny i zdrowotny Daniela.