Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2023, 20:00

THQ pokazało tajemniczy screen z Gothica - takiego interfejsu nie ma na PC

Świętując 22. urodziny pierwszego Gothica, firma THQ Nordic w zasadzie potwierdziła plan wydania konsolowego portu gry. Zaprezentowano screen z odświeżonym interfejsem.

Źródło fot. THQ Nordic.
i

Dokładnie dziś mijają dwadzieścia dwa lata od światowej premiery pierwszego Gothica (w Polsce tytuł ten ukazał się nieco ponad rok później). Choć oczy fanów serii są obecnie skierowane na powstający remake „jedynki”, firma THQ Nordic najwyraźniej szykuje najpierw niespodziankę. Wszystko wskazuje na to, że będzie nią konsolowy port Gothica.

Można być tego w zasadzie pewnym – kilka chwil temu na discordowym serwerze marki pojawił się bowiem poniższy screen. Widzimy na nim Bezimiennego w Górniczej Dolinie. Najciekawszym elementem grafiki jest jednak odświeżony interfejs, przystosowany do kontrolerów (padów).

THQ pokazało tajemniczy screen z Gothica - takiego interfejsu nie ma na PC - ilustracja #1

THQ Nordic / Discord: Gothic Community.

W lewym górnym rogu widzimy gniazda na ekwipunek – pancerz, amulet, dwa pierścienie i dwie bronie (bohater jest wyposażony w zardzewiały miecz oraz kilof, choć – o ile mnie pamięć nie myli – taka kombinacja nie była możliwa w oryginale, gdyż drugi slot był zarezerwowany dla łuków i kusz). W lewym dolnym rogu znajdują się oznaczenia przycisków kierunkowych, pod które z pewnością da się przypisać przedmioty użytkowe (mikstury, zwoje, runy etc.).

Z prawej strony widzimy natomiast menu ekwipunku. Jest ono bardzo podobne do tego z oryginału, ale oferuje wyraźny podział na kategorie przedmiotów. Niewątpliwie będzie to bardzo pomocna funkcja – zwłaszcza dla nowych graczy.

Warto zwrócić uwagę też na oznaczenia przycisków. Na pierwszy rzut oka przypominają one te z pada od Xboxa, jednak ZL i ZR, które są przypisane do broni, wyraźnie wskazują na to, iż mamy do czynienia z wersją gry na Switcha. Pozwala to wysnuć wniosek, że port Gothica – wzorem tego, który otrzymał niedawno pierwszy Risen – ukaże się na konsolkę Nintendo, a także na PS4 i XOne.

Niewykluczone, iż pierwszy i drugi Gothic (zapewne z Nocą Kruka, jeśli już) zostaną wydane w pakiecie. 31 grudnia 2022 r. informowaliśmy Was o zdjęciu, które zostało wrzucone na twitterowy profil marki. Widoczny był na nim Switch z uruchomioną drugą odsłoną Gothica.

Ponadto można założyć, że pecetowa wersja Gothica otrzyma patch, który umożliwi zabawę za pomocą kontrolera (pada) i granie na Steam Decku. Większych zmian – oprócz ewentualnych poprawek błędów (może drabiny wreszcie zaczną „działać”, jak powinny?) – raczej nie ma co się spodziewać. Pod względem wizualiów załączony screen nie różni się od tego, czego można doświadczyć w oryginale.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej