futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 września 2023, 14:08

Google zamyka kolejną usługę; podcasty wejdą w skład YouTube Music

Podcasty Google będą migrować do usługi YouTube Music. Google chce zintegrować obie usługi, ale to może pociągnąć za sobą konieczność wniesienia opłat, aby móc korzystać z pełnych mozliwości.

Źródło fot. Solen Feyissa / Unsplash
i

Google chce zrezygnować z podcastów (usługa „Google Podcasty”). Zamiast tego, nagrania głosowe wykorzystujące RSS trafią do usługi YouTube Music. W USA już wiele twórców przeniosło się na nowe miejsce, gdzie ich materiały na razie zostały udostępnione za darmo. Google Podcasty jeszcze przez jakiś czas będą działać, ale stopniowa migracja podcasterów do YouTube Music wydaje się nieuchronna.

Podcasty w YouTube Music

Google udostępnia narzędzia do migracji i możliwość dodawania kanałów RSS podcastów do biblioteki YouTube Music. Dla osób korzystających z innej platformy odsłuchowej, będzie możliwość pobrania pliku OPML z ich subskrypcjami programów. Dla podcasterów, Google zapewni instrumenty do analizy i tworzenia RSS dla potrzeb YouTube Music.

Choć wydaje się to głównie kosmetyczną zmianą, warto pamiętać, że YouTube Music generalnie jest usługą płatną z opcją darmowego dostępu. Można oczywiście korzystać nie płacąc nic, ale spotyka się to z wieloma limitami, jak ograniczona jakość, reklamy, brak możliwości odsłuchu z wyłączonym ekranem czy pobrania nagrania. Aby w pełni korzystać z usługi, należy wykupić YouTube Premium – od kwoty 23,99 zł / miesiąc (dla studentów 13,99 zł / miesiąc).

Niektórzy źle wróżą popularności podcastów w YouTube Music. Google Podcasty wyrobiło już sobie pewną markę, a przeniesienie jej na inną platformę, może oznaczać upadek renomy. Nie wszyscy też lubią być przymuszani do migracji pomiędzy usługami. Quo vadis Google? Cóż, czas pokaże, czy nowości w podcastach zostaną dobrze przyjęte.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej