Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 maja 2013, 11:00

autor: qjin

Google Play Games społecznościowym centrum gier Google Android?

Nadchodząca aktualizacja Google Play Services, oznaczona numerem v3.1.36, ma zawierać także zupełne novum – wbudowaną platformę Google Play Games, przeznaczoną dla urządzeń mobilnych z systemem Android. Zaoferuje ona obsługę rozgrywek sieciowych, system zapisu gier w chmurze, osiągnięcia i kilka innych nowych opcji. Zapowiada się prawdziwe centrum gier.

Google Play doczeka się własnego centrum gier na miarę dużych platform sprzętowych? - Google Play Games społecznościowym centrum gier Google Android? - wiadomość - 2013-05-13
Google Play doczeka się własnego centrum gier na miarę dużych platform sprzętowych?

Serwis Android Police dotarł do wycieku, który sugeruje, że niedługo platforma Google Play doczeka się nowej usługi, nazwanej Google Play Games. Przyniesie ona takie funkcje jak obsługa trybu multiplayer (opartego na tzw. matchmakingu, systemie automatycznego wyszukiwania rozgrywek i graczy), opcja zapisywania w chmurze postępów w danej grze, wbudowany chat, możliwość wysyłania zaproszeń, rankingi oraz osiągnięcia, charakterystyczne dla dużych urządzeń (Osiągnięcia w Xboksie 360 i PC Steam czy Trofea w PlayStation 3).

Gry na Androida z rozbudowanymi opcjami społecznościowo-growymi? Czemu nie! - Google Play Games społecznościowym centrum gier Google Android? - wiadomość - 2013-05-13
Gry na Androida z rozbudowanymi opcjami społecznościowo-growymi? Czemu nie!

Szykuje się prawdziwe społecznościowe centrum gier dla platformy Google Android. Ponadto Google Play Games ma być ściśle zintegrowane z serwisem Google+. Użytkownik będzie mógł zawęzić lub rozszerzyć grono osób, do których zostaną dostarczone powiadomienia dotyczące uzyskanych wyników w danej grze (system rankingów pozwoli na porównywanie ich z innymi graczami). Synchronizacja zapisu stanów gry z chmurą jest również spodziewanym krokiem naprzód, ponieważ z tego modelu przetwarzania danych korzystają inne usługi Google – Gmail czy Kalendarz.

Google Play Games – nowa usługa firmy? (źródło: Android Police) - Google Play Games społecznościowym centrum gier Google Android? - wiadomość - 2013-05-13
Google Play Games – nowa usługa firmy? (źródło: Android Police)

Wygląda na to, że i firma Google Inc. chce stworzyć prawdziwe centrum gier na platformę Android, wzorowane na tym, co obecnie oferuje platforma GameCenter dla iOS. Wydaje się to nieuniknioną ewolucją, gdyż rynek mobilny przeżywa rozkwit i obfituje w coraz więcej dużych gier, takich jak Anomaly, Broken Sword II: The Smoking Mirror, Max Payne czy Grand Theft Auto: 3 i Vice City. Nie da się ukryć, że konwersje pecetowych tytułów stają się powszechniejsze. Po szczegóły na temat wybranych gier odsyłamy Was chociażby do newsa poświęconego przygodom Maksa, święcącym triumfy w 2001 roku na PC i ówczesnych konsolach stacjonarnych, czy do przykładowych przeglądów dotyczących tego typu produkcji (1 i 2). Więcej o mobilnym graniu przeczytacie w naszym serwisie „Gramy na wynos”.

Na ewentualne potwierdzenie tych doniesień będziemy musieli poczekać najprawdopodobniej do konferencji Google I/O, która odbędzie się w San Francisco 15-17 maja bieżącego roku.