Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 kwietnia 2021, 18:48

autor: Karol Laska

Użytkownicy GOG-a preferują gry single player i RPG. Zobacz statystyki platformy

Firma CD Projekt przedstawiła statystyki dotyczące GOG-a na podstawie raportu za rok 2020. Na ich podstawie można stwierdzić, że platforma poradziła sobie w tym okresie naprawdę przyzwoicie.

Grupa CD Projekt podsumowała 2020 rok w wykonaniu GOG-a, czyli należącego do niej cyfrowego sklepu. Co prawda nadal daleko mu, jeśli chodzi o liczby i osiągnięcia, do Steama, ale należy przyznać, że był to i tak rozwojowy okres dla polskiej firmy.

GOG poczynił progres na wielu różnych polach. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na dość gwałtowny przyrost liczby klientów – względem poprzedniego roku zarejestrowało się o 392% więcej ludzi. Po drugie, zwiększyła się znacznie średnia miesięczna liczba użytkowników korzystających z GOG Galaxy (+805% w porównaniu do osiągnięć z 2019) oraz ogólnie wszystkich usług GOG (+208% w porównaniu do osiągnięć z 2019). Po trzecie, większa popularność przełożyła się, co dosyć oczywiste, na bardziej satysfakcjonujące wyniki finansowe – CD Projekt zarobił na GOG-u ponad dwa razy więcej pieniędzy niż w poprzednim roku.

Użytkownicy GOG-a preferują gry single player i RPG. Zobacz statystyki platformy - ilustracja #1
Jedno jest pewne – GOG w 2020 roku nie mógł narzekać na biedę. Źródło: GOG

Firma chwali się także utrzymaniem wysokich standardów, jeżeli chodzi o obsługę klienta. Co prawda od zawsze słynęła z bardzo przyjaznej i prokonsumenckiej polityki zwrotów i reklamacji, ale z pewnością cieszy się z tego, że 93% rozwiązanych zgłoszeń (a było ich w tym roku ponad 244 800) spotkało się z pozytywną reakcją i oceną od odbiorców (średnia branżowa wynosi o 10 punktów procentowych mniej, bo 83%).

Ze statystyk mniej skupionych na GOG-u, a bardziej na jego użytkownikach, najciekawsze wydają się te traktujące o profilu typowego gracza korzystającego ze wspomnianej platformy. Ów najczęściej ma od 18 do 34 lat i wybiera głównie tytuły dla jednego gracza, RPG oraz inne produkcje fabularne. Opublikowany został nawet ciekawy wykres ilustrujący zainteresowanie konkretnymi gatunkami gier wśród użytkowników GOG-a.

Tak prezentuje się wykres słupkowy popularności danych gatunków gier wśród użytkowników GOG-a. Źródło: GOG

Widzimy więc, że pierwszą pozycję okupują „erpegi”, na drugim miejscu plasują się strategie, a podium zamykają gry akcji. Nie powinno to dziwić, jeżeli spojrzymy na sam szczyt listy bestsellerów na GOG-u, wśród których znaleźć można takie tytuły jak Cyberpunk 2077, trylogia Wiedźmina, Heroes of Might and Magic 3 Complete, Dungeon Keeper 2 czy Diablo.

Tak wygląda więc podsumowanie roku 2020, jeżeli chodzi o GOG-a. Więcej szczegółów, tych trochę mniej istotnych dla nas, graczy, znajdziecie na oficjalnej stronie sklepu – pod tym linkiem.

  1. Strona internetowa sklepu GOG

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej