Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 15 maja 2014, 10:21

autor: Jiker

Glorious Leader! - Kim Dzong Un bohaterem kontrowersyjnej strzelanki na iOS, Androida i PC

Glorious Leader! to tytuł nowej strzelanki na PC i urządzenia mobilne. Satyryczna produkcja debiutującego studia Moneyhorse Games pozwoli wcielić się w samego Kim Dzong Una, szalonego przywódcę Korei Północnej, i wyruszyć z atakiem na Stany Zjednoczone. Czy kontrowersyjna tematyka nie przeszkodzi w wydaniu gry na mobilnych platformach dystrybucji cyfrowej?

Na urządzenia mobilne i pecety zmierza Glorious Leader! – satyryczna gra akcji, opowiadająca o napaści Korei Północnej na Stany Zjednoczone. Gracze przejmą w niej kontrolę nad Najwyższym Przywódcą Kim Dzong Unem, któremu w unicestwieniu „imperialistycznych hord pomoże m.in. Dennis Rodman, była gwiazda koszykarskiej ligi NBA, oraz wierny jednorożec. Absurdalną produkcję tworzą debiutanci ze studia Moneyhorse Games.

W założeniach Glorious Leader! ma być retro strzelanką w 16-bitowej stylistyce, nawiązującą do takich kultowych marek jak Contra czy Metal Slug. Nie zabraknie w niej szalonych akcji (np. Statua Wolności w roli bojowego mecha, Kim Dzong Il przybywający z zaświatów w roli sidekicka), starć z potężnymi bossami i hektolitrów absurdu. Pierwszy zwiastun produkcji być może nie nastraja zbyt optymistycznie, ale do momentu premiery – zaplanowanej na dalszą część tego roku – niektóre elementy mogą jeszcze zostać poprawione, w tym chociażby system sterowania.

Najwięcej snu z powiek spędza twórcom kwestia właściwego wyważenia gry pod kątem zawartości. Temat, jaki podejmuje Glorious Leader! jest niezwykle zapalny – nietrudno tu o przekroczenie granicy dobrego smaku. W przeszłości udowodnili to już autorzy Joyful Executions, strategii, w której zarządzaliśmy plutonem egzekucyjnym likwidującym zdrajców i wrogów Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Ostatecznie tytuł pojawił się jedynie na platformie Google Play, gdyż firma Apple nie zgodziła się na jego publikację w App Store. Podobnych przykładów jest więcej – jeden z głośniejszych dotyczy opartej na faktach produkcji Endgame: Syria, której debiut w App Store również został zablokowany.

Czy Glorious Leader! przejdzie zawoalowany proces certyfikacji i trafi na łamy App Store? Twórcy zapowiadają, że z myślą o iOS przygotują wersję pozbawioną elementów mogących naruszać tamtejszy regulamin. Mimo to nie są pewni, czy tytuł zagości w bazie App Store. Dotychczasowe działania firmy Apple pokazały, że woli ona unikać trudnych tematów i nie brać za nie odpowiedzialności. To działanie typowe dla krajów zachodnich. Inną sprawą jest fakt, że Glorious Leader! może się okazać produkcją po prostu niesmaczną. Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.