Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 sierpnia 2010, 12:27

autor: Adrian Werner

gamescom 2010 - o czym nie napisaliśmy

Ilość wieści wypływających z tegorocznego gamescomu była tak duża, że niemożliwością było przerobienie ich wszystkich. Dlatego sporządziliśmy dla was pigułę informacyjną, zbierającą do kupy to, co pominęliśmy, w tym m.in. całą masę nowin o przygodówkach oraz filmiki z gier takich jak Shogun 2, Men of War: Wietnam, Portal 2 oraz Mythos.

Ilość wieści wypływających z tegorocznego gamescomu była tak duża, że niemożliwością było przerobienie ich wszystkich. Dlatego sporządziliśmy dla was pigułę informacyjną, zbierającą do kupy to, co pominęliśmy, w tym m.in. całą masę nowin o przygodówkach oraz filmiki z gier takich jak Shogun 2, Men of War: Wietnam, Portal 2 oraz Mythos.

Wieści

 1. Trwają prace nad Memento Mori 2, czyli kontynuacją sympatycznej przygodówki z 2008 roku, nie podano żadnych konkretów poza planowaną datą wydania (2012), ale za to na gamecomie pojawił się taki plakat:

gamescom 2010 - o czym nie napisaliśmy - ilustracja #1

 1. My wciąż czekamy na angielską wersję (o polskiej pewnie nie mamy co marzyć) The Book of Unwritten Tales, a deweloperzy już powoli kończą prace nad kontynuacją pod tytułem The Book of Unwritten Tales: Die Vieh Chroniken (czyli Kroniki Bydła). Wbrew zapowiedziom nie zdążą jednak wypuścić tej gry jeszcze w tym roku. Pierwsza część miała doskonałe recenzje u naszych zachodnich sąsiadów (wszędzie w granicach 85-95%), więc jest chyba na co czekać. Ciekawe co wyjdzie wcześniej – oryginał po angielsku, czy sequel po niemiecku.
 2. Natomiast niemiecka premiera The Next BIG Thing (nowej gry twórców trylogii Runaway) nastąpi najprawdopodobniej już w październiku.
 3. Wizardbox pracuje nad pseudo kontynuacją So Blonde. Nazywać się to ma Captain Morgan and the Golden Turtle i wydane zostanie na PC, Wii oraz co ciekawe także PlayStation 3 (ze wsparciem dla Move).
 4. Seria komiksowa Emily the Strange doczeka się przygodówkowej adaptacji. Twórcy zapowiadają dużą ilość logicznych mini gierek, więc zapewne całość zostanie zrobiona w stylu Professora Laytona. Gra nosić będzie tytuł Emily the Strange – Strangerous i pojawi się na początku przyszłego roku wyłącznie w wersji na Nintendo DS.
 5. Ludzie z LucasArts pytani o odświeżone (na modłę Monkey Island Special Edition) wersje innych swoich przygodówek odpowiadali podobno, że na razie nie mogą nic o tym mówić, ale wkrótce powinni mieć jakieś nowiny.
 6. Przygodówka Lost Horizon miała swoją niemiecką premierę w trakcie targów i jak dotąd zbiera doskonałe recenzje. Ukończenie tej gry oznacza, że wydawca wreszcie może powoli zacząć ujawniać szczegóły dotyczące trzeciej części serii Secret Files (u nas wydawanej jako Tajne Akta). Na gamescomie można było obejrzeć pierwsze tego objawy w postaci naśmiewającego się z filmowego Titanica postera (egzemplarze zostały dołączone też do pudełek z Lost Horizon):

gamescom 2010 - o czym nie napisaliśmy - ilustracja #2

 1. Studio Deck 13 (twórcy gier takich jak Jack Keane czy Venetica) pracuje nad slasherem na Xbox Live Arcade i PSN, w którym jedną z głównych ról odgrywać mają kurczaki. Ponadto, ludzie ze studia pytani o Ankh 4 odpowiadali z uśmiechem „bez komentarza”, więc coś się pewnie w tym temacie szykuje.
 2. Akella tworzy już drugą część A Stroke of Fate (my wciąż czekamy na pierwszą). Tytuł to A Stroke of Fate 2: Operation Bunker. Czyli możemy przyduszać, że zabójstwo Hitlera (czyli cel pierwszej gry) się nie powiodło?

Materiały video

 1. Prezentacja Shoguna 2 na gamescomie, 15 minut. Jakość jest bardzo słaba, ale i tak filmik robi niesamowite wrażenie:
 1. Materiał video z rozgrywki w Portalu 2. Towarzyszący nam robot jest skazany na dołączenie do panteonu postaci kultowych:
 1. Oczy większości graczy zwrócone są teraz głównie na Torchlight II, ale na gamescomie pokazywano również nową wersję poprzedniej gry tego zespołu czyli Mythos. Oczywiście w międzyczasie zmienił się deweloper, ale i tak zapowiada się sympatycznie. Dlatego warto obejrzeć wypuszczony na targach zwiastun
 2. Ktoś był na tyle miły, że z ukrycia nakręcił 13 minut prezentacji Call of Duty: Black Ops. Oczywiście, jakość filmiku do wysokich nie należy i czasem biedakowi kamera uciekała tak, że nic nie było widać, ale i tak materiał daje niezłe wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądać kampania singleplayer.
 3. Ukazał się nowy zwiastun Gray Matter, czyli murowanej kandydatki na przygodówkę roku 2010. Uwagę zwraca zwłaszcza wspaniała muzyka. Co ciekawe, skomponował ją Robert Holmes (autor soundtracka do serii Gabriel Knight, prywatnie mąż Jane Jensen, czyli głównej projektantki gry), a wokal dostarczyła jego córka. Nie da się ukryć, że to niesamowicie utalentowana rodzinka.
 4. Black Prophecy to jeden z najciekawszych nadchodzących projektów MMO. Tym, którzy nie są co do tego przekonani polecam obejrzenie ponad 23 minutowej prezentacji gry.
 5. Odbył się również panel dyskusyjny z Jayem Wilsobem z Blizzarda, dotyczący rzecz jasna Diablo III. Jakaś wielce uczynna osoba nagrała całe zdarzenie: część pierwsza, część druga oraz część trzecia.
 6. Koledzy po fachu z serwisu gram nagrali filmik pokazujący jak wygląda Men of War: Wietnam w akcji.

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej