Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 stycznia 2023, 10:40

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Dziś premiera Forspoken, pierwszej dużej gry 2023 roku

Dziś premiera Forspoken – pierwszej gry AAA 2023 roku, wyprodukowanej przez twórców Final Fantasy XV i wydanej przez firmę Square Enix. Na dokładkę mamy pierwszy materiał z dodatku In Tanta We Trust.

Źródło fot. Luminous Productions
i

Po ponad dwóch latach od pierwszej zapowiedzi, licznych „poślizgach” oraz przemianowaniu tytułu z Project Athia na Forspoken, twórcy Final Fantasy XV mogą świętować debiut swojej nowej produkcji. To pierwsza gra AAA w tym roku i duża szansa dla studia Luminous Productions.

Forspoken – ocal krainę Athia przed szalejącą zarazą

Gra na konsoli PlayStation 5 (PS Store) jest już dostępna w sprzedaży, a na wersję PC (Steam, Epic i Microsoft Store) musimy poczekać do godziny 18:00 czasu polskiego. Niezależnie od wybranej platformy zapłacimy 339 zł za wersję podstawową lub 449 zł za edycję Deluxe. Oba wydania dają dostęp do podstawowej gry Forspoken, a wersja Deluxe wzbogaca doświadczenie o pakiet dodatków: ścieżkę dźwiękową (dostępną poza grą), minialbum graficzny, dodatek In Tanta We Trust (z wczesnym dostępem) oraz zestaw Rare Resource Kit. Tytuł na PS5 oferuje też wersje demonstracyjną (na PC demo zostanie udostępnione jeszcze dziś na Steamie, EGS i Microsoft Store), a także możliwość dokupienia zawartości Deluxe do wydania podstawowego za kwotę 110 złotych. Gra nie oferuje polskiej wersji językowej.

Dziś premiera Forspoken, pierwszej dużej gry 2023 roku - ilustracja #1
Edycja Deluxe to nie tylko gra i dostęp do dodatku In Tanta We Trust, lecz także masa nowej zawartości. Źródło: Luminous Productions.

Forspoken to przygodowa gra akcji z widokiem TPP. Miejscem akcji jest fantastyczna kraina Athia, podupadająca przez zbierającą żniwo zarazę The Break, która zmienia mieszkańców malowniczej krainy w krwiożercze monstra. Zbawieniem od tajemniczej zarazy okazuje się młoda kobieta Alfre „Frey” Holland, w tajemniczy sposób przeniesiona tam ze współczesnego Nowego Jorku. Dzięki bransolecie o magicznej mocy oraz wrodzonej odporności na śmiertelną chorobę, bohaterka musi uratować krainę Athie i wrócić do domu.

Wczoraj nastąpił wysyp recenzji. Średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 68% (na podstawie 63 recenzji z wersji PS5). Przed premierą otrzymaliśmy niezbyt zachęcające demo oraz podgląd wysokich wymagań sprzętowych.

Dodatek In Tanta We Trust na pierwszym ujęciu

Twórcy zaprezentowali też światu pierwszy krótki klip z dodatku In Tanta We Trust (właściwy pokaz zaczyna się od 1:04:16).

Na tę chwilę nie wielu informacji na temat dodatku. Wiadomo, że DLC opowie historie sprzed wydarzeń z oryginalnej gry i że stanowi integralną część wydania Deluxe (wraz z wczesnym dostępem). Premiera rozszerzenia jest zaplanowana na okres wakacyjny tego roku.