Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2023, 18:22

Spływają pierwsze recenzje Forspoken; trudno mówić o zaskoczeniu

Recenzje Forspoken sugerują, że produkcja raczej nie powalczy o tytuł gry roku, ale też nie załapie się do zestawienia najgorszych przedstawicieli gatunku RPG akcji w 2023 r.

Źródło fot. Luminous Productions | Square Enix.
i

Pierwsze recenzje Forspoken pojawiły się w sieci. Nowe dzieło twórców Final Fantasy XV trafi na komputery osobiste i PlayStation 5 już jutro. Wypadałoby więc sprawdzić, czy przedpremierowe obawy graczy były uzasadnione, czy też jednak otrzymaliśmy bardzo udaną produkcję.

Na naszą recenzję musicie jeszcze poczekać. Grę otrzymamy dopiero na premierę.

Forspoken – wybrane recenzje

 1. Gaming Trend – 90/100
 2. CGMagazine – 8,5/10
 3. Easy Allies – 8/10
 4. TechRaptor – 8/10
 5. Press Start – 7,5/10
 6. COGconnected – 70/100
 7. TheGamer – 3,5/5
 8. Wccftech – 7/10
 9. Game Rant – 3/5
 10. IGN – 6/10
 11. Shacknews – 6/10
 12. TheSixthAxis – 6/10
 13. VG247 – 3/5
 14. Attack of the Fanboy – 2,5/5
 15. GameSpot – 5/10
 16. Hardcore Gamer – 2/5
 17. Metacritic (PC) – 68/100 (59 recenzji)
 18. OpenCritic – 69/100 (53 recenzje)

Forspoken stanowczo nie zachwyciło recenzentów, aczkolwiek nie wypadło też tak fatalnie, jak wieścili niektórzy gracze po obcowaniu z zeszłorocznym demem. Nieliczne wysokie noty są równoważone przez podobną liczbę niskich oraz mnóstwo średnich ocen. Nawet walka i parkourowa eksploracja – według większości recenzentów będące największymi zaletami gry – nie wszystkim przypadły do gustu. Wiele elementów produkcji podzieliło dziennikarzy, którzy mieli okazję sprawdzić nową propozycję firmy Square Enix.

Najłatwiej chyba wskazać, które elementy nie zagrały w Forspoken. Historia jest w zasadzie szablonowa i nie zachęca do zwiedzania świata Athii (choć i fabuła, i eksploracja w grze mają swoich fanów), a początek może wręcz zniechęcić do obcowania z tytułem. Później jest lepiej, ale – jak twierdzą niektórzy dziennikarze – gra nigdy nie realizuje swojego pełnego potencjału.

To w zasadzie wszystko, w czym zgadza się ze sobą przynajmniej większość recenzentów. Wygląda więc na to, że Forspoken nie jest wielkim hitem, a co najwyżej „porządną” produkcją dla fanów RPG akcji. Gracze zweryfikują opinie dziennikarzy już jutro. W międzyczasie pecetowcom zalecamy sprawdzenie wymagań sprzętowych Forspoken – są ponadprzeciętnie wysokie.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej