Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 września 2012, 17:01

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Football Manager 2013 oficjalnie zapowiedziany

Studio Sports Interactive ogłosiło Football Manager 2013. Wraz z oficjalną zapowiedzią, twórcy wyjawili informacje o najważniejszych zmianach wprowadzonych w tegorocznej odsłonie cyklu. W grze znajdzie się między innymi uproszczony tryb FM Classic, wyzwania oraz nowe opcje zarządzania zespołem i personelem.

Football Manager 2013 oficjalnie zapowiedziany - ilustracja #1
Logo kolejnej odsłony Football Managera

Londyńskie studio Sports Interactive zdradziło pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony swojego menedżera piłkarskiego. Wydawca gry, Sega, pochwalił się, że w Football Manager 2013 wprowadzono ponad 900 usprawnień względem poprzedniej części cyklu.

Najważniejszym dodatkiem jest tryb Football Manager Classic. Przygtowany on został z myślą o graczach, którzy nie są w stanie poświęcić dziesiątek godzin na doprowadzenie swojej wirtualnej drużyny do sukcesu. Będzie to uproszczona wersja FM 2013, w której część obowiązków przejmie nasz personel, a część zniknie zupełnie. Np. w trybie tym zajmiemy się wyłącznie treningiem całego zespołu, a nie poszczególnych graczy. Pojawią się tu również pewne ułatwienia, które odblokujemy za zdobyte w grze kamienie milowe lub, w wersji dla rozrzutnych i leniwych, za pieniądze. Twórcy szacują, że rozegranie pełnego sezonu w FMC zajmie około 8-10 godzin.

Football Manager 2013 oficjalnie zapowiedziany - ilustracja #2
Ekran startowy Football Managera 2013

Dodano również osobny tryb wyzwań, w którym postawieni w konkretnej sytuacji będziemy musieli w ustalonym czasie (przeważnie będzie to pół sezonu) spełnić określone warunki. Przykładowo, zmierzymy się z sytuacją, w której trzeba będzie osiągnąć wyznaczony cel, mimo że nasi czołowi gracze zostali kontuzjowani lub dokończyć sezon bez żadnej porażki na koncie.

Poprawie ulegną trójwymiarowe wizualizacje meczy – dodano nowe animacje piłkarzy, usprawniono trajektorię piłki, ulepszono wygląd stadionów i kibiców, oraz dodano kamerę telewizyjną.

Football Manager 2013 oficjalnie zapowiedziany - ilustracja #3
Wizualizacje meczy będą ładniejsze niż dotąd

W FM 2013 pojawi się opcja zatrudnienia dyrektora piłkarskiego, który zajmie się niektórymi zadaniami, jak choćby negocjowaniem kontraktów. Interakcja z mediami zostanie wzbogacona o opcję wyboru tonu rozmowy. Od nas zależeć będzie, czy z potulnością baranka odpowiemy na wszystkie kłopotliwe pytania, czy też nie pozostawimy na pismakach suchej nitki.

Twórcy obiecują, że FM 2013 w pełni wykorzysta funkcjonalność Steama, co usprawni prowadzenie rozgrywek wieloosobowych. Dla graczy, których interesuje, jak wiele osób jest lepszych od nich, przygotowano szczegółowe rankingi. Globalne tabele wyników wezmą pod uwagę niemal wszystkie nasze poczynania i decyzje, nawet to ile płacimy zawodnikom. Oczywiście pojawi się mnóstwo różnych filtrów, które pozwolą sprawdzić, na którym miejscu plasujemy się w skali naszego kraju, czy w konkretnym trybie gry.

Football Manager 2013 oficjalnie zapowiedziany - ilustracja #4
Analiza meczowa

Usprawniono również interfejs, opcje treningu i zarządzania, dodano system realistycznych podatków i wiele, wiele innych elementów, które sprawią, że rozgrywka będzie jeszcze bardziej wciągająca niż zwykle. Fani już zacierają ręce i liczą kolejne długie godziny wyjęte z życia. Konkretna data premiery FM 2013 nie została jeszcze ustalona, ale twórcy chcieliby zdążyć jeszcze przed Gwiazdką. W naszym kraju gra zostanie wydana standardowo przez CD Projekt. Jej polska wersja językowa ukaże się na komputerach PC i Mac.