Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 marca 2014, 05:27

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. oryginalną platformówkę, wektorową grę lotniczą, komediową strategię i symulator zawodu paparazzo.

Witajcie w czterdziestym ósmym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka, a tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda. Tym razem omawiamy Filth, czyli symulator pozbawionego skrupułów fotografa, tekturową wariację na temat największego przeboju mobilnego tego roku zatytułowaną Flippy Bord, opartą na bardzo oryginalnym pomyślę platformówkę changeType() oraz zręcznościową grę logiczną Sky Rogue. Ze starszych produkcji polecamy defensywną strategię Leave Cthulhu Alone, która w humorystyczny sposób podchodzi do tematyki horroru. Natomiast w kategorii gier darmowych z mikropłatnościami gości tym razem Dark Orbit: Reloaded, czyli odświeżona wersja jednej z najdłużej działających produkcji tego typu.

Gry w pełni darmowe

Filth

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014) - ilustracja #2

Zaczynamy od Filth, czyli gry, która zdobyła drugie miejsce podczas imprezy Nordic Game Jam. Jest to pełna czarnego humoru produkcja odtwarzającą zawód paparazzo. Naszym zadaniem jest niszczenie życia gwiazd poprzez robienie zdjęć w chwilach największego upokorzenia celebrytów. Zabawa sprowadza się do manewrowania postacią pomiędzy ludźmi i pstrykania fotek we właściwych momentach. Rozgrywka jest zaskakująco wciągająca, ale największa zaletą jest wyjątkowo złośliwe poczucie humoru autorów.

 1. Filth – pobierz grę

Flippy Bord

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014) - ilustracja #3

Twórcy darmowych gier nie przestają tworzyć własnych wariacji na temat Flappy Bird. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o minimalistycznym Maverick Bird, natomiast Flippy Bord idzie w zupełnie innym kierunku. Autor stworzył całą grafikę wykorzystując ręcznie pomalowane kawałki tektury, a efekt końcowy jest śliczny i wyjątkowo oryginalny. Rozgrywka początkowo jest standardowa, ale po kilku poziomach tempo lotu przyśpiesza niesamowicie i omijanie ptakiem przeszkód staje się prawdziwym wyzwaniem.

 1. Flippy Bord - zagraj

changeType()

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014) - ilustracja #4

Po długiej ciszy wreszcie ponownie uaktywniło się studio Nitrome, czyli jeden z najlepszych zespół tworzący darmowe gry przeglądarkowe. Ich najnowszą produkcją jest platformówka z silnymi elementami logicznymi zatytułowana changeType(). Oparta jest ona na świetnym pomyśle – kierujemy robotem, który potrafi manipulować zasadami, jakimi rządzi się otoczenie, poprzez wymianę właściwości między dwoma obiektami. Przykładowo, możemy uczynić kolce całkowicie bezpieczną, powierzchnią przełączając ich cechy ze zwykłymi cegłami. Co ciekawe, ta moc działa z praktycznie każdym przedmiotem na mapie i najczęściej jest kilka różnych sposobów pokonania kolejnych wyzwań. Wszystko to jest doskonale dopracowane i podane w atrakcyjnej retro grafice. Nitrome po raz kolejny pokazało klasę.

 1. changeType() - zagraj

Sky Rogue

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014) - ilustracja #5

Z kolei Sky Rogue to lotnicza strzelanka z lekkimi elementami symulacji stylizowana na produkcję z początku lat 90-tych. Oznacza to kolorową wektorową grafikę i dużą dynamikę powietrznych starć. Walka sprawia masę frajdy, a dodatkową atrakcją jest system proceduralnego generowania map oraz lokacji przeciwników. W sumie daje to prawdziwą perełkę, która już teraz, w fazie alfa, zapewnia dużo dobrej zabawy. Warto zagrać i śledzić rozwój tego projektu.

 1. Sky Rogue – pobierz grę

Darmowy klasyk: Leave Cthulhu Alone

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy wam polecić Leave Cthulhu Alone. Pod tym tytułem kryje się rozbudowana gra typu tower defense, w której wcielamy się w tytułowego Wielkiego Przedwiecznego, czyli potwora znanego z opowiadań H.P. Lovecrafta. Zostaje on przyzwany do naszego świata przez wiernego kultystę. Problem tkwi w tym, że rytuał nie został jeszcze ukończony, a armie nieprzyjaciół nie cofną się przed niczym, aby powstrzymać przybycie bestii. Na nasze barki (tudzież macki) spada więc obowiązek ochrony kultysty.

 1. Leave Cthulhu Alone - zagraj

Free-2-Play

Dark Orbit: Reloaded

Filth, changeType(), Sky Rogue oraz inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (27/02/2014) - ilustracja #7

Z produkcji opartych na modelu darmowym z mikropłatnościami polecamy w tym tygodniu przeglądarkowe kosmiczne MMORPG zatytułowane Dark Orbit. Nie jest to produkcja nowa, gdyż zadebiutowała osiem lat temu. Teraz jednak jej autorzy wydali mocno odświeżoną wersję. Kompletnie przerobiono w niej oprawę graficzną, poprawiono interfejs użytkownika i dodano samouczki. Ponadto autorzy wprowadzili spory zestaw świeżych zadań oraz nową historię będącą ich tłem fabularnym.

 1. Dark Orbit: Reloaded - zagraj

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 23 lutego 2014 (zwycięzca ankiety: Dogs of War Online)
 2. 12 lutego 2014 (zwycięzca ankiety: The Cursed Forest)
 3. 6 lutego 2014 (zwycięzca ankiety: Serena)
 4. 3 lutego 2014 (zwycięzca ankiety: Hearthstone: Heroes of Warcraft)
 5. 23 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Envy)
TWOIM ZDANIEM

Która Darmówka z 2 marca podobała Ci się najbardziej?

Sky Rogue
38,1%
Filth
27%
changeType()
12,7%
Leave Cthulhu Alone
11,1%
Dark Orbit: Reloaded
6,3%
Flippy Bord
4,8%
Zobacz inne ankiety