Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 września 2017, 15:07

Fight of Gods - bijatyka z Jezusem i Buddą doprowadziła do zablokowania Steam w Malezji

Fight of Gods, czyli bijatyka z takimi postaciami jak Jezus czy Budda, tak mocno zdenerwowała władze Malezji, że zablokowały one dostęp w kraju do całej usługi Steam do czasu usunięcia gry z dystrybucji.

Gra trafiła do sprzedaży we wczesnym dostępie 4 września tego roku. - Fight of Gods - bijatyka z Jezusem i Buddą doprowadziła do zablokowania Steam w Malezji  - wiadomość - 2017-09-12
Gra trafiła do sprzedaży we wczesnym dostępie 4 września tego roku.
FIGHT OF GODS W SKRÓCIE:
  1. Deweloper gry: Digital Crafter
  2. Wydawca: PQube Limited
  3. Gatunek: bijatyka
  4. Platforma: PC
  5. Data premiery w Steam Early Access: 4 września 2017 r.

Tworząc grę Fight of Gods, studio Digital Crafter zapewne spodziewało się, że może ona wywołać kontrowersje. W końcu jest to bijatyka, w której po gębach okładają się bogowie i prorocy z różnych religii, dzięki czemu możemy pokierować takimi wojownikami jak Jezus, Budda, Mojżesz czy Zeus. Mimo to deweloperzy raczej nie przypuszczali, że ich dzieło może zagrozić przyszłości całej usługi Steam w Malezji.

Ustanowiona przez tej kraj Komisja do spraw Komunikacji i Multimediów uznała bowiem Fight of Gods za produkcję obrazoburczą, która stanowi zagrożenie dla świętości religii oraz harmonii miedzyrasowej. W rezultacie malezyjski minister Datuk Seri Salleh Said Keruak dał firmie Valve 24 godziny na usunięcie tytułu z dystrybucji. Gdy po upływie wyznaczonego terminu to się nie stało, nakazał lokalnym dostawcom Internetu zablokować dostęp do Steam.

W takiej sytuacji Valve nie miało zbyt dużego wyboru i gra została usunięta ze Steam. Dotyczy to tylko użytkowników łączących się z Malezji, gdyż ludzie z innych regionów wciąż mogą nabyć Fight of Gods.

Obecnie wielu malezyjskich dostawców Internetu przywróciło już dostęp do Steam, choć część nadal utrzymuje blokadę. Valve skontaktowało się z rządem kraju i ma nadzieję, że wkrótce te problemy zostaną usunięte.

Dla studia Digital Crafter całe zamieszanie było zapewne sporym zaskoczeniem, ale możliwe, że się deweloperom bardzo opłaci. Dzięki powstałej sytuacji o Fight of Gods usłyszały bowiem masy graczy, które inaczej nie miałyby zielonego pojęcia o istnieniu tego projektu. Najlepiej obrazują to zresztą dane z serwisu Steam Spy, gdzie można zobaczyć spory wzrost liczby posiadaczy gry po wybuchu afery.

  1. Fight of Gods w Steam Early Access