Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 lipca 2021, 19:30

FIFA 22 na nowym zwiastunie rozgrywki

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami twórcy pokazali kolejny zwiastun FIF-y 22 przedstawiający gameplay. Widzimy na nim, jak w akcji prezentują się nowe animacje i zagrania.

Dzisiaj o godzinie 17:00 czasu polskiego, na oficjalnym kanale serii na YouTube, EA Sports opublikowało długo wyczekiwany zwiastun gry FIFA 22 przedstawiający gameplay. Najwięcej czasu poświęcono prezentacji nowej technologii Hypermotion, która według EA ma zrewolucjonizować gry piłkarskie.

W skrócie:

  • EA pokazało fragmenty rozgrywki na nowym zwiastunie.
  • Gra wygląda płynniej i realistyczniej od poprzedniczek.
  • Regularne aktualizacje nie będą potrzebne dzięki systemowi Live Tuning Tool.
  • Interfejs meczowy doczeka się dużych zmian .

Electronic Arts po raz kolejny pokazało w materiale kluczowe cechy FIF-y na nową generację konsol. Wprowadzenie Hypermotion stanowi według twórców największe odświeżenie animacji w historii serii (zobaczymy ponad 4000 nowych ruchów, w tym ponad 600 wyłącznie dla bramkarzy). Rejestrowanie zachowania piłkarzy dzięki strojom Xsens ma skutkować dużo płynniejszą, bardziej realistyczną i „fizyczną” rozgrywką. Zwiastun spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem fanów – w chwili publikacji tego newsa może pochwalić się 32 tysiącami łapek w górę wobec tylko tysiąca łapek w dół.

Nie dowiedzieliśmy się jednak niczego nowego o pozostałych cechach wyróżniających technologię Hypermotion – algorytmie uczenia maszynowego ML Flow, taktycznym ustawianiu się zawodników w ramach formacji, usprawnieniu gry obronnej, fizycznych główkach, animacjach przyjęcia piłki, „humanizacji” graczy i innych nowościach, o których wspominaliśmy wcześniej. Możemy za to obejrzeć wszystkie te elementy w akcji w trakcie rozgrywki w FIF-ie 22. Trzeba przyznać, że szczególnie nowe animacje robią duże wrażenie i przynajmniej na pierwszy rzut oka wydaje się, że zawodnicy zachowują się realistyczniej niż w poprzednich odsłonach serii. Dobrze wyglądają zwłaszcza akrobatyczne interwencje bramkarzy oraz strzały z dystansu, które były jednym z najsłabszych elementów FIF-y 21.

Dużo ciekawiej od nowego zwiastuna wypadają jednak informacje umieszczone przez EA na oficjalnej stronie gry. Możemy dowiedzieć się z niej, że FIFA 22 powinna porzucić bardzo częste aktualizacje, z których słynęły ostatnie części serii. Ich miejsce ma zająć system Live Tuning Tool, który pozwoli deweloperom na wprowadzanie modyfikacji bezpośrednio do silnika gry. Będzie to podobno przydatne w sytuacji, w której twórcy dostrzegą jakiś drobny błąd, relatywnie łatwy do wyeliminowania, albo postanowią osłabić lub wzmocnić rolę któregoś zagrania.

FIFA 22 powinna zadowolić fanów cyferek i statystyk.

Z tej samej strony możemy dowiedzieć się, że gruntownego odświeżenia doczeka się interfejs meczowy, pamiętający jeszcze czasy FIF-y 11. Od teraz znajdziemy w nim znacznie więcej statystyk, nowe wytyczne oraz bardziej zaawansowane opcje taktyczne. Pełna lista nowości dostępna jest pod tym linkiem i zawiera także opis zmian w zakresie stałych fragmentów gry, poruszania się piłkarzy, atrybutów, poprawy sztucznej inteligencji oraz wielu innych.

Wracając do zwiastuna – twórcy pokazali również kompletnie przebudowaną oprawę meczów, która będzie dostępna tylko na konsolach nowej generacji. Oświetlenie zostało opracowane od zera i według EA Sports będzie bardziej dynamiczne – nie wiemy, czy chodzi o wykorzystanie ray tracingu, czy może jakąś inną sztuczkę techniczną, ale wygląda to całkiem przyjemnie. Doświadczenie mają wzbogacić także trybuny żywiołowo reagujące na nasze bramki, pudła i inne spektakularne zagrania.

W angielskiej wersji językowej nastąpi spora zmiana na stanowisku komentatorskim – Lee Dixona zastąpi Stewart Robson (były piłkarz m.in. Arsenalu oraz West Hamu), który będzie opisywać boiskowe wydarzenia w parze z dobrze znanym Derekiem Rae. Nadal nie wiemy, czy podobna rotacja komentatorów nastąpi w polskiej wersji językowej gry, ale pisaliśmy niedawno, że nie jest to wykluczone.

FIFA 22 trafi 1 października 2021 roku na PlayStation 4, PlayStation 5, Xboksa One, Xboksa Series X/S, pecety i Google Stadię. Na Nintendo Switchu tego samego dnia zagracie w okrojoną wersję nazwaną FIFA 22: Legacy Edition. Już teraz możecie jednak składać zamówienia przedpremierowe, a zakup edycji Ultimate zapewni Wam dostęp do gry cztery dni wcześniej – 27 września.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Pisanie ma we krwi, zawsze lubił dłuższe formy wypowiedzi. Swoimi przemyśleniami na temat gier dzielił się na różnych grupach tematycznych i zarywał noce dyskutując z kuzynem o nowościach w każdej kolejnej FIF-ie. Z wykształcenia prawnik, ale miłość do sprzętu komputerowego i gier zaciągnęła go do GOL-a, gdzie pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce. Obecnie redaguje i nadzoruje działanie newsroomu technologicznego. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową FIF-ę i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej