Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 grudnia 2018, 10:52

autor: Adrian Werner

Epic Games z 3 miliardami dolarów zysku za 2018 rok

Zysk studia Epic Games za ten rok ma się zamknąć w kwocie 3 miliardów dolarów. Jest to zasługą gigantycznego sukcesu Fortnite: Battle Royale.

Fortnite: Battle Royale zapewniło twórcom zyski przyprawiające o zawrót głowy. - Epic Games z 3 miliardami dolarów zysku za 2018 rok - wiadomość - 2018-12-28
Fortnite: Battle Royale zapewniło twórcom zyski przyprawiające o zawrót głowy.

Ten rok upłynął pod znakiem Fortnite: Battle Royale. Skalę sukcesu tej produkcji dobitnie pokazują najnowsze doniesienia, według których firma Epic Games zamknie ten rok zyskiem na poziomie 3 miliardów dolarów.

Jak wiele w sytuacji firmy zmienił sukces Fortnite najlepiej obrazuje fakt, że obecnie wartość Epic Games wyceniana jest przez analityków Wall Street Journal na prawie 15 miliardów dolarów. Dla porównania, w 2012 roku chińska korporacja Tencent zakupiła 40% udziałów studia, płacąc za to jedynie 330 mln dolarów. Jak łatwo policzyć, przez sześć lat wartość dewelopera wzrosła osiemnastokrotnie.

Z perspektywy czasu sprzedaż udziałów może wydawać się błędem, ale w 2012 roku szefostwo Epic Games było niepewne przyszłości i uważało, że rynek wysokobudżetowych pudełkowych produkcji robi się coraz bardziej ryzykowny. Deweloper potrzebował kapitału na przestawienie się na produkcje sieciowe, które rozwijane są przez długie lata. Dlatego doszło do transakcji z udziałem firmy Tencent i sprzedaży marki Gears of War Microsoftowi.

Zmiana strategii wydawniczej początkowo nie przyniosła dobrych rezultatów. Fortnite nie radziło sobie szczególnie dobrze jako płatna produkcja, a MOBA Paragon okazała się porażką. Przełomem stało się wydanie korzystającego z modelu free-to-play Fortnite: Battle Royale. Gra stała się gigantycznym sukcesem. Miesiąc temu autorzy pochwalili się, że liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 200 mln osób.

Epic Games nie zamierza jednak polegać tylko na popularności Fortnite. Firma dalej rozwija swój biznes udostępniania silnika graficznego Unreal, a w tym miesiącu uruchomiła własny serwis dystrybucji cyfrowej. Sklep podebrał spory zestaw gier Steamowi, a użytkowników mają dodatkowo zachęcić udostępniane co dwa tygodnie darmowe gry. Jeszcze przez kilka godzin oferowana będzie Subnautica, więc jeśli nie skorzystaliście z tej okazji, to radzimy się pospieszyć.

  1. Oficjalna strona Epic Games