Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 stycznia 2023, 10:28

Epic Games dogada się z Apple? Tim Sweeney sugeruje wielki powrót

Po wyczerpującej aferze sądowej między Epic Games a Apple obie strony niespecjalnie zabiegały o kontakt. Ni stąd, ni zowąd Tim Sweeney zdaje się jednak przywracać nadzieję na powrót gry Fortnite na iOS.

Źródło fot. Epic Games
i

W 2020 roku było głośno o usunięciu gry Fortnite z App Store, a także o długiej batalii sądowej między Epic Games (twórcami gry) a Apple (właścicielem sklepu). Dziś wiemy, że obie firmy poniosły w tej wojnie porażkę. Nieoczekiwanie jednak najnowszy komunikat dyrektora generalnego Epic Games rozbudza nadzieje na powrót Fortnite’a do oferty App Store.

Po wielkiej wojnie opadł kurz

Wiadomość znajdziecie na Twitterze. Z okazji świętowania Sylwestra, Tim Sweeney w jednym zdaniu odniósł się do sklepu Apple, obiecując, że w tym roku „coś” może trafić na system iOS. Następnego dnia dyrektor generalny Epic Games w komentarzu pod swoim poprzednim postem podpiął screena z gry Fortnite. Internauci zaczęli wtedy spekulować, czy aby firma nie dogadała się z koncernem Apple w sprawie przywrócenia usuniętej gry do oferty App Store.

Przypomnijmy, że obie firmy w przeszłości miały między sobą pewne utarczki. Epic Games w 2018 roku wydało grę Fortnite na iOS, ale dwa lata później tytuł został usunięty z App Store. Powodem tej decyzji było naruszenie regulaminu sklepu Apple przez twórców gry – Epic wprowadził do swojej produkcji bezpośredni model mikrotransakcji, który omijał system płatności App Store.

Tim Sweeney w obronie zarzucił koncernowi Apple pobieranie 30-procentowej marży (dla porównania: w Epic Games Store obowiązuje tylko 12% stawka), która według niego jest nieuczciwa i antykonkurencyjna. Ostateczny werdykt był nieprzychylny dla obu firm: Epic musiał zapłacić Apple prawie 14 mln złotych odszkodowania, a koncern z Cupertino – za werdyktem sądu – zezwolić producentom na stosowanie mikrotransakcji z pominięciem systemu płatności App Store. Czas pokaże, czy firmy faktycznie doszły do porozumienia, za sprawą którego jeszcze w tym roku zagramy w Fortnite na iOS.

ZASTRZEŻENIE Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Jakub Tarchała

Jakub Tarchała

Pierwsze treści zamieszczał w serwisie YouTube, jednak pisanie tekstów bardziej przypadło mu do gustu. W 2020 roku założył skromnego bloga, na którym publikował recenzje gier, a dwa lata później połączył pracę z hobby i rozpoczął przygodę z pisaniem dla GryOnline.pl. Uwielbia nietuzinkowe poczucie humoru Terry'ego Pratchetta i tajemnice wszechświata zawarte w powieściach Stanisława Lema. Chętnie ogląda komedie i horrory. Wielką miłością darzy uniwersum Stalkera (zarówno growe, książkowe, jak i pastowe). W wolnych chwilach gra na gitarze oraz kolekcjonuje karty Marvela.

więcej