Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 maja 2018, 16:13

EA nie zrezygnuje z lootboksów

Electronic Arts nie zamierza zrezygnować z lootboksów w swoich przyszłych produkcjach. Jak mówi prezes Andrew Wilson, firma ma w planach implementację tego typu rozwiązań „w sposób przejrzysty, przyjemny, uczciwy i zrównoważony”.

W trakcie konferencji podsumowującej wyniki osiągnięte przez Electronic Arts w czwartym kwartale roku fiskalnego 2018 Andrew Wilson, czyli prezes firmy, odniósł się do kwestii implementacji lootboksów w przyszłych produkcjach wydawcy. EA nie zamierza przestać sięgać po tego typu rozwiązania; mimo wszystko mają być one bardziej przyjazne graczom, niż miało to miejsce do tej pory (via Seeking Alpha):

Będziemy nadal podążać tą drogą. Zawsze myślimy o naszych graczach i zawsze zastanawiamy się nad tym, jak zapewnić im tego typu doświadczenia w sposób przejrzysty, przyjemny, uczciwy i zrównoważony.

W zeszłym miesiącu Patrick Söderlund, czyli wiceprezes EA, przyznał, że sięgnięcie po mikrotransakcje w takiej formie, w jakiej firma zrobiła to w premierowej wersji Star Wars: Battlefront II, było błędem. Niedługo później cały system został zaprojektowany od nowa, więc można gdybać, że firma wyciągnęła stosowne wnioski.

Gdyby w skrzyniach z zawartością kryły się wyłącznie elementy kosmetyczne, większość graczy z pewnością nie miałaby nic przeciwko nim. - EA nie zrezygnuje z lootboksów - wiadomość - 2018-05-10
Gdyby w skrzyniach z zawartością kryły się wyłącznie elementy kosmetyczne, większość graczy z pewnością nie miałaby nic przeciwko nim.

W ostatnich tygodniach wojnę lootboksom wypowiedziały między innymi takie państwa, jak Holandia, Belgia czy choćby Korea Południowa (zagadnienie zainteresowało również polski rząd), które doszukały się w nich podobieństw do hazardu. Zdaniem Wilsona nie wszystkie lootboksy to hazard, a za przykład posłużyła mu FIFA Ultimate Team, gdzie:

Po pierwsze, gracze zawsze otrzymują określoną liczbę przedmiotów w każdej paczce FUT. Po drugie, nie dostarczamy (EA – przyp.red) ani nie autoryzujemy żadnych sposobów na ich sprzedaż za prawdziwe pieniądze.

Mimo wszystko niektórzy gracze znaleźli swoje sposoby na monetyzację wirtualnych dóbr – Wilson zapewnia jednak, że EA dokłada starań, by całkowicie wyeliminować to zjawisko.

Po wielu perturbacjach Electronic Arts „naprawiło” Star Wars: Battlefront II. - EA nie zrezygnuje z lootboksów - wiadomość - 2018-05-10
Po wielu perturbacjach Electronic Arts „naprawiło” Star Wars: Battlefront II.

Nawet pomimo problemów, z jakimi długo po premierze borykała się druga część serii Star Wars: Battlefront (choć nie tylko ona, bo od graczy „obrywało się” również takim produkcjom, jak choćby Need for Speed: Payback) Electronic Arts udało się osiągnąć dobre wyniki finansowe. Jeśli więc firma w istocie wyciągnie wnioski z popełnionych przez siebie błędów, być może za rok o tej samej porze będzie mogła odtrąbić kolejny sukces. Zwłaszcza że ma w rękawie takie potencjalne hity, jak Battlefield V czy Anthem, w których pokłada wielkie nadzieje.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy długie lata. Poza tym studiował kulturoznawstwo na AGH, gdzie lwią część prac zaliczeniowych również poświęcił grom wideo. Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku była jego oczkiem w głowie, przez lata był obecny również w newsroomie, a także pojawił się w dziale publicystyki. Niemniej ostatecznie skoncentrował się na Encyklopedii, gdzie nie tylko pracuje jako autor, lecz zajmuje się również technicznym zapleczem. Ponadto prowadzi własny sklep z grami wideo oraz gadżetami growymi i filmowymi, biega (jego największym osiągnięciem są maratony, jednak ma ochotę porwać się na dystans ultra), uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej