Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 stycznia 2015, 19:50

autor: Draug

Dying Light przesunięte na marzec? [Aktualizacja: fałszywy alarm]

Wygląda na to, że gra Dying Light od wrocławskiego Techlandu nie ukaże się, jak planowano, 27 stycznia, lecz została przesunięta na marzec. Kilka sklepów właśnie w taki sposób zmieniło podawany termin premiery produkcji. Przyczyną są jakoby zmiany, które trzeba wprowadzić w tytule w świetle niedawnych ataków terrorystycznych. [Aktualizacja: Do opóźnienia faktycznie dojdzie, ale dotknie ono jedynie wydania pudełkowe, i to poza Polską]

AKTUALIZACJA: Zgodnie z zapowiedzią, firma Techland wystosowała oświadczenie z komentarzem na temat zaistniałej sytuacji. Opóźnienie premiery Dying Light istotnie nastąpi, ale po pierwsze, będzie dotyczyło jedynie wydań fizycznych, po drugie, dotknie tylko część świata – Europę (oprócz Polski), Afrykę, Azję, Australię i Bliski Wschód – i po trzecie, ma być ono „niewielkie” (co to dokładnie znaczy, twórcy nie są jeszcze gotowi sprecyzować). Powód? Prozaiczny – przygotowanie tego rodzaju edycji jest po prostu bardziej czasochłonne. O zagrożeniu terroryzmem nie wspomniano ani słowem. Tak więc możemy spać spokojnie – zabawa z Dying Light rozpocznie się zgodnie z planem, czyli 27 stycznia (w Polsce 30 stycznia).

Dying Light w skrócie:
  • Producent: Techland
  • Wydawca (światowy): Warner Bros. Interactive Entertainment
  • Gatunek: pierwszoosobowa gra akcji z zombie w otwartym świecie
  • Platformy sprzętowe: PC, XOne, PS4
  • Termin premiery (dotychczasowy): 27 stycznia 2015

Wydawało się, że polskie Dying Light pewnie zmierza do premiery ustalonej na 27 stycznia – biorąc pod uwagę rozpędzoną machinę marketingową i fakt, że CD-Action już zrecenzowało ten tytuł – lecz wiele wskazuje na to, iż jednak nie uda dotrzymać się tego terminu. I to bynajmniej nie z winy Techlandu. Wczoraj po sieci zaczęły krążyć doniesienia o tym, że różne sklepy we Francji (zwłaszcza tamtejszy Amazon) zmieniły podawaną datę premiery omawianej produkcji na 31 marca. Niedługo potem mało znany francuski serwis JeuxCapt.com upublicznił wieść, jakoby udało mu się dotrzeć do firmy Warner Bros. Interactive Entertainment (wydawcy omawianego tytułu) i uzyskać potwierdzenie opóźnienia. W międzyczasie Michał Król z HCGamer.pl skontaktował się w tej sprawie z deweloperem i otrzymał zaskakującą odpowiedź: „Techland nie może komentować tej sprawy”. Użycie formy „nie może” zamiast zwyczajowego wobec wszelkich spekulacji „nie chce” daje do myślenia.

Cień terroryzmu znowu padł na świat? A może pecetowe GTA V też zostało opóźnione, by usunąć z gry elementy godzące w islam? - Dying Light przesunięte na marzec? [Aktualizacja: fałszywy alarm] - wiadomość - 2015-01-18
Cień terroryzmu znowu padł na świat? A może pecetowe GTA V też zostało opóźnione, by usunąć z gry elementy godzące w islam?

A co miałoby być przyczyną poślizgu? Redakcja serwisu Hardcore Gamer sugeruje, że chodzi o „pewne sceny, które muszą zostać zmienione z uwagi na podobieństwa do styczniowych ataków”. Chodzi przede wszystkim o niedawny zamach islamskich terrorystów na redakcję francuskiego tygodnika Charlie Hedbo. Pytanie tylko, co gra o zombie może mieć z tym wspólnego? Wydaje mi się, że istotną rolę odgrywa tu Harran – fikcyjne miasto będące areną wydarzeń w Dying Light – i jego niesprecyzowana, spowita aurą zagadki lokalizacja. Jeszcze do niedawna sam toczyłem ze znajomymi dyskusje na temat tego, czy aglomeracja ta ma klimat i architekturę charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu, czy raczej Ameryki Południowej. I chociaż dziś zgadzam się, że owemu miejscu znacznie bliżej do drugiego z wymienionych regionów (głównie z uwagi na obecność faweli i brak meczetów), nie każdy musi uważać podobnie. Zwłaszcza jeśli niektóre modele zombiaków mogą troszkę przypominać muzułmanów.

Tak czy inaczej – bez względu na to, czy to paranoja czy nie – wygląda na to, że firma Warner Bros. mogła przejąć się elementami gry potencjalnie godzącymi w islam i wymusić na deweloperach ich wyeliminowanie. Niewykluczone nawet, że „nakaz” przyszedł od ciał jeszcze wyższej instancji, tj. że stoją za nim czynniki polityczne. Jak sytuacja wygląda naprawdę, dowiemy się niebawem – Tomasz Gawlikowski z Techlandu zapowiedział, że jeszcze dzisiaj opublikowane zostanie oświadczenie przedstawiające wspólne stanowisko dewelopera i wydawcy w omawianej sprawie. Zaktualizujemy tę wiadomość, kiedy tylko to nastąpi.