Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 października 2022, 20:30

Dodatek do Elden Ring coraz bliżej? Nowe mapy odkryte w plikach patcha 1.07

Elden Ring otrzymał patch 1.07. Oprócz wprowadzenia poprawek i istotnych zmian w balansie aktualizacja mogła położyć fundament pod DLC oraz dodanie obsługi ray tracingu. W plikach gry znaleziono m.in. wzmianki o nowych mapach.

Źródło fot. Elden Ring / FromSoftware.
i

Studio FromSoftware udostępniło patch 1.07 do Elden Ring. Naprawia on błędy, zwiększa stabilność gry oraz poprawia balans wielu broni, umiejętności, zaklęć czy inkantacji – poszczególne zmiany szczegółowo opisano tutaj. Ma to zachęcić graczy do jeszcze częstszego eksperymentowania podczas zabawy. Ponadto deweloper postanowił rozgraniczyć skalowanie się obrażeń – będą one obliczane nieco inaczej w trybie PvP (podczas inwazji) niż w trybach jednoosobowym i kooperacji.

Wygląda jednak na to, że pod powierzchnią „zwykłej” aktualizacji kryje się coś więcej. Użytkownik Twittera o pseudonimie sennoutantei odkrył w plikach gry informacje, które mogą zwiastować:

  • rychłe dodanie obsługi ray tracingu, którą obiecywano jeszcze przed premierą gry;
  • wydanie wyczekiwanego przez fanów, choć niezapowiedzianego dotąd DLC.

Ray tracing w Elden Ring

Wzmianki odnoszące się do ray tracingu dotyczą głównie możliwości włączenia i wyłączenia tej funkcji. Co ciekawe, jej aktywacja ma być możliwa osobno w trybie jakości i wydajności – w każdym z nich liczba klatek na sekundę zostanie ponoć zablokowana na konkretnej wartości (na razie niepodanej), tak aby to wizualia były priorytetem. Przełączanie się pomiędzy trybami graficznymi ma wymagać wyjścia do menu głównego.

Dodatek do Elden Ring coraz bliżej? Nowe mapy odkryte w plikach patcha 1.07 - ilustracja #1
Źródło: Twitter / sennoutantei.

DLC do Elden Ring nadchodzi?

Tropy dotyczące DLC są nieco mniej konkretne, choć mimo wszystko obiecujące. Zmieniono choćby wartości przy dwóch księgach z inkantacjami – Erdtree Prayerbook i Erdtree Codex. Wcześniej były one opatrzone sygnaturą błędu („[ERROR]”), co pozwoliło wyciąć je z gry. Teraz oznaczenie to usunięto, co może oznaczać, że obie księgi będzie dało się wkrótce zdobyć w Elden Ring.

Dodatek do Elden Ring coraz bliżej? Nowe mapy odkryte w plikach patcha 1.07 - ilustracja #2
Źródło: Twitter / sennoutantei.

Co więcej, sennoutantei dopatrzył(a) się w plikach gry czterech „pustych” podpowiedzi, które wyświetlają się na ekranach ładowania. Normalnie oznaczałyby one, iż pewne funkcje są nieużywane lub że je wycięto. Zakładając jednak, iż owe wpisy nie istniały przed patchem 1.07, można pokusić się o przypuszczenie, że kryją się za nimi np. nowe mechaniki z potencjalnego DLC, których działanie FromSoftware może zechcieć przybliżyć na ekranach ładowania.

Dodatek do Elden Ring coraz bliżej? Nowe mapy odkryte w plikach patcha 1.07 - ilustracja #3
Źródło: Twitter / sennoutantei.

Potencjalnie najciekawszą przesłankę na temat DLC do Elden Ring odkrył Lance McDonald – znany branżowy informator, często dzielący się doniesieniami o produkcjach FromSoftware, które później zwykle się sprawdzają. Zauważył on, że w plikach gry pojawiły się odniesienia do dwóch niedostępnych w grze map. Wniosek jest chyba jasny.

Dodatek do Elden Ring coraz bliżej? Nowe mapy odkryte w plikach patcha 1.07 - ilustracja #4
Źródło: Twitter / Lance McDonald.

STARA POSZLAKA

Nie jest to pierwsze odkrycie Lance’a McDonalda, które może być powiązane z DLC do Elden Ring. W marcu 2022 roku, krótko po premierze gry, znalazł on ukryte koloseum. Bardzo możliwe, że ono również będzie elementem rozszerzenia. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu.

Wszystko to pozwala mieć nadzieję, że Elden Ring rzeczywiście nie podzieli losu Sekiro: Shadows Die Twice i – tak jak wszystkie dzieła FromSoftware począwszy od pierwszego Dark Souls – otrzyma DLC. Jeśli rzeczywiście to jego elementy zaczęły pojawiać się w plikach gry, niewykluczone, iż rozszerzenie zostanie oficjalnie zapowiedziane w najbliższych miesiącach – np. na grudniowej gali The Game Awards.

Aktualizacja 1.07 do Elden Ring jest dostępna do pobrania na PC, PS4, PS5, XOne i XSX/S.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej