Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 grudnia 2023, 21:32

Do Forzy Horizon 5 zmierzają 23 auta, ale prawdziwie nowe modele są tylko w DLC Szybcy i wściekli [Aktualizacja]

Jak co roku na Gwiazdkę, Playground Games udostępni dwie aktualizacje do Forzy Horizon 5 w jednej. Seria 28 i Seria 29 zaoferują łącznie aż 23 dodatkowe auta, ale wszystkie darmowe modele pochodzą z „recyklingu”. Za realne nowości trzeba zapłacić.

Źródło fot. Playground Games.
i

Aktualizacja

Aktualizacja i DLC są już dostępne. Pełną listę zmian tej pierwszej znajdziecie tutaj; waży 14,3 GB w wersji PC na platformie Microsoftu. Publikacja ujawniła, że ową tajemniczą drugą nagrodą w wyzwaniu Secret Santa będzie samochód 2023 Aston Martin Valkyrie (może jednak nie do końca pożyczony z Forzy Motorsport, bo do tej gry trafi dopiero 4 stycznia, gdy świąteczna Seria 28 w FH5 będzie już dobiegać końca).

Polska cena dodatku wynosi zaś 49 zł, a poniżej zobaczycie jego zwiastun (co ciekawe, to pierwsza paczka samochodów, przy której studiu Playground Games chciało się fatygować z przygotowaniem trailera).

Oryginalna wiadomość

Studio Playground Games kontynuuje wykonywanie dyskusyjnych ruchów w rozwoju Forzy Horizon 5. Zapowiedziane wczoraj Seria 28 (Winter Wonderland) i Seria 29 (Community Choice) przyniosą wprawdzie dużo zawartości – ale jej jakość można uznać za sporną.

Do końca stycznia otrzymamy łącznie 23 dodatkowe samochody. Liczba to okazała, lecz traci blask, gdy przyjrzymy się, o jakich modelach mówimy.

Nowe samochody w Serii 28

Począwszy od 7 grudnia, cztery „nowe” pojazdy odblokujemy z Playlisty Festiwalowej (jeden tygodniowo). Większość widzieliśmy wcześniej w Forzie Horizon 4. Będą to kolejno:

 1. 2009 Lotus 2-Eleven
 2. 2019 Morgan Aero GT
 3. 2022 Subaru BRZ (pożyczone z Forzy Motorsport)
 4. 2000 Lotus 340R

Jeszcze dwie maszyny czekają na nas w ramach społecznościowego wyzwania Secret Santa. Tak jak rok i dwa lata temu, obdarowując innych graczy samochodami, będziemy napełniali globalny pasek postępu. Po dotarciu do połowy wszyscy dostaną auto 2022 Gordon Murray Automotive T.50. Drugiej nagrody, za ukończenie wyzwania, nie ujawniono, ale zaznaczono, że będzie to model nowy dla serii Horizon (czyli najpewniej też pożyczony z Forzy Motorsport, tak samo jak GMA T.50).

Do tego dochodzą jeszcze cztery wozy powracające z Forzy Horizon 4, które dzisiaj trafią do salonu:

 1. 1958 Aston Martin DBR1
 2. 1970 Ferrari 512 S
 3. 1953 Jaguar C-Type
 4. 1966 Porsche 906 Carrera 6

Warto zauważyć, że te „klasyki” kosztują grube miliony kredytów – co idzie w parze z wprowadzonymi miesiąc temu mikropłatnościami, pozwalającymi nabywać kupony, które możemy wymieniać na samochody z salonu właśnie. Na szczęście każdy z tych czterech modeli będziemy w stanie zdobyć też w sklepie Forzathon w ramach styczniowej Serii 29.

Zostając jeszcze w temacie salonu – 30 stycznia dodanych zostanie do niego też 10 modeli, które wcześniej miały status „trudnych do znalezienia”. Są wśród nich auta zarówno zawarte w „podstawce”, jak i dodane w aktualizacjach. Szansę na łatwiejsze zdobycie ośmiu innych egzemplarzy z tej drugiej grupy dadzą nam również wyprzedaże w sklepie Forzathon, które odbędą się w dniach 24–26 grudnia oraz 31 grudnia – 2 stycznia.

Do Forzy Horizon 5 zmierzają 23 auta, ale prawdziwie nowe modele są tylko w DLC Szybcy i wściekli [Aktualizacja] - ilustracja #1

Oto samochody z Playlisty Festiwalowej w Serii 28. Subaru BRZ budziłoby więcej emocji, gdybyśmy wcześniej nie dostali bliźniaczej Toyoty GR86.Źródło: Playground Games.

Nowe samochody w Serii 29

W Serii 29, która rozpocznie się 4 stycznia, zobaczymy osiem „nowych” samochodów. Wszystkie będą do odblokowania z Playlisty Festiwalowej – i wszystkie pochodzą z Forzy Horizon 4.

 1. 2011 McLaren 12C Coupe
 2. 2008 Aston Martin DBS
 3. 2006 Koenigsegg CCX
 4. 2016 W Motors Lykan HyperSport
 5. 2012 Pagani Huayra
 6. 1967 Mercedes-Benz 280 SL
 7. 2016 Spania GTA Spano
 8. 1969 Fiat Dino 2.4 Coupe

Fast X Car Pack

Docieramy wreszcie do owych „prawdziwie nowych” samochodów dodanych do gry. Wypuszczane dziś DLC Fast X Car Pack wprowadzi pięć modeli, które widzieliśmy w filmie Szybcy i wściekli 10:

 1. 1966 Chevrolet Impala Super Sport „Fast X”
 2. 1973 Datsun 240Z „Fast X”
 3. 1970 Dodge Charger „Fast X”
 4. 2022 Dodge Charger SRT Hellcat Redeye Widebody „Fast X”
 5. 2022 Flip Car 2.0 „Fast X”

Filmowa licencja ma swoją wartość, więc DLC jest droższe niż „zwykła” paczka samochodów – będzie kosztowało 9,99 euro (ok. 43 zł).

Do Forzy Horizon 5 zmierzają 23 auta, ale prawdziwie nowe modele są tylko w DLC Szybcy i wściekli [Aktualizacja] - ilustracja #2

Deweloper zastrzegł, że w grze nie użyjemy Flip Cara do wywracania innych samochodów (żeby multiplayerowe wyścigi nie zmieniły się w piekło). Chwali się za to trzema skrętnymi osiami.Źródło: Playground Games.

Serie 28 i 29 – inne atrakcje

Na szczęście nie zabraknie też atrakcji innych niż samochody, zwłaszcza w Serii 28. Od 7 grudnia do 4 stycznia na stadionie znajdziemy zimową krainę, w której wytyczono nowy tor pośród zasp śniegu, choinek czy przytulnych chatek, z licznymi zakrętami i okazjonalnymi lodowymi sekcjami (wyścigi i próby czasowe można odbywać na tej trasie od dzisiaj i w tych trybach zostanie ona w grze na stałe). Ponadto cykl pór roku zostanie wyłączony i w każdym tygodniu tej serii czeka nas zima.

Klimat wróci do normalności 4 stycznia, gdy rozpocznie się Seria 29. Stadion znów będzie porastała murawa, a jedynymi niecodziennymi elementami w otwartym świecie będą powracające dodatkowe pokazówki PR, które widzieliśmy już parę razy, oraz neonowe dekoracje na lotnisku w południowej części mapy (też powracające).

Ponadto udostępniana dziś aktualizacja doda do Laboratorium zawodów (ang. EventLab) więcej obiektów rodem z torów wyścigowych, np. nowe tarki i znaczniki zakrętów, oraz zimowe dekoracje. Usunie też garść błędów, a samochód 2023 Chevrolet Corvette Z06 dostanie zmodyfikowany dźwięk silnika. Pełną listę zmian poznamy za parę godzin.

Do Forzy Horizon 5 zmierzają 23 auta, ale prawdziwie nowe modele są tylko w DLC Szybcy i wściekli [Aktualizacja] - ilustracja #3

To może być najciekawsze spośród wszystkich wcieleń stadionu, które widzieliśmy do tej pory.Źródło: Playground Games.

Seria 30 – święto driftu

Seria 30 rozpocznie się 1 lutego i będzie nosiła tytuł Lunar New Year. Zobaczymy w niej kolejną przeróbkę stadionu – tym razem zmieni się on w driftową arenę. W związku z tym można oczekiwać, że do gry trafią nowe samochody przeznaczone do wyczynowej jazdy bokiem.

 1. Forza Horizon 5 – poradnik do gry
 2. Forza Horizon 5 – recenzja

Forza Horizon 5 jest dostępna w Game Passie, który kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej