filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 kwietnia 2024, 12:00

autor: Pamela Jakiel

Dlaczego w serialu Fallout Ghoul nie mógł być tak makabryczny jak w grach? Zamiast przypominać zombie jest „jak oryginalny Marlboro Man”

W serialu Fallout portretowany przez Waltona Gogginsa Ghoul bardziej przypomina bohatera westernu niż zombie z gier. Twórcy wyjaśnili, dlaczego zdecydowano się na odejście od pierwowzoru i opowiedzieli o swoich inspiracjach.

Źródło fot. Fallout, Jonathan Nolan, Amazon, 2024
i

Serial Fallout to produkcja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sympatią widzów, a z pewnością duży wpływ na to, jak pozytywnie odbiorcy oceniają serię, mają świetnie napisani bohaterowie. Jednym z nich jest portretowany przez Waltona Gogginsa Ghoul, który przeżył nuklearną apokalipsę. Ta postać znacznie różni się jednak od swoich growych, agresywnych pierwowzorów – ghouli, które były niczym zombie z horrorów.

O tym, dlaczego twórcy postanowili odejść od gier, a Ghoul musiał zachować człowieczeństwo i nie mógł być tak przerażający, jak mutanty z oryginału, opowiedziała kostiumografka Amy Westcott w niedawnym wywiadzie dla portalu Collider.

Jedynym powodem, przez który nie poszliśmy w większą groteskę, było to, że nadal zachował rozum. Kiedy spojrzysz na te ghoule, które są bardzo obrzydliwe, one postradały zmysły. Aby Walton mógł być główną postacią, aby był obecny, konieczne było ukazanie go na pewnym etapie ghoulizacji, ale nie w momencie, kiedy proces jest kompletny. Nie mógł być całkiem zdziczały.

Takie uzasadnienie decyzji wydaje się w pełni zrozumiałe – aby inni bohaterowie mogli nawiązać z Ghoulem jakąkolwiek relację, postać musiała zachować zdrowe zmysły. Filmowcy postanowili więc pójść w inną stronę, porzucając estetykę zombie, a sięgając do westernów i bardziej kowbojskich klimatów.

Inspirowaliśmy się westernami w stylu tych z Clintem Eastwoodem – w centrum mają totalnego twardziela. To był nasz cel – Ghoul musiał być bardziej „cool” niż ktokolwiek inny. Oczywiście, Walton jest najfajniejszym facetem na ziemi – jest jak oryginalny Marlboro Man – wyjawił dla Inverse scenograf Howard Cummings.

Nie da się ukryć, że choć Lucy i Maximusowi niczego nie brakuje, to jednak Ghoul jest najbardziej charyzmatyczną i intrygującą postacią, a to znalazło swoje przełożenie w oficjalnych statystykach postaci w Fallout Shelter.

Serial Fallout znajdziecie na Amazon Prime Video.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej