Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 12 listopada 2012, 09:13

autor: Hed

DirectX 11.1 tylko dla Windows 8 – użytkownicy Windows 7 nie dostaną nowych bibliotek

Nowa wersja bibliotek graficznych DirectX będzie dostępna ekskluzywnie na Windows 8. Pracownik firmy Microsoft przyznał, że na razie nie ma planów przeniesienia DirectX 11.1 na starszą wersję systemu (Windows 7). To może oznaczać, że jego użytkownicy zostaną pozbawieni nowinek wizualnych.

Nowa wersja DirectX tylko na Windows 8. - DirectX 11.1 tylko dla Windows 8 – użytkownicy Windows 7 nie dostaną nowych bibliotek - wiadomość - 2012-11-12
Nowa wersja DirectX tylko na Windows 8.

DirectX 11.1, czyli nowa wersja bibliotek wykorzystywanych między innymi w grach, będzie dostępna tylko na Windows 8. To z kolei może oznaczać, że przyszłe odsłony oprogramowania są także tworzone z myślą o ósmej odsłonie systemu operacyjnego Microsoftu. Informację podał Daniel Moth, pracownik firmy, w odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników. DirectX 11.1 to zestaw nowych funkcji, w tym wsparcia dla obrazu 3D.

„DirectX 11.1 jest częścią Windows 8, tak jak DirectX 11 był częścią Windows 7” – wyjaśnił przedstawiciel firmy Microsoft. Moth dodaje: „DirectX 11 został udostępniony dla Visty, ale w tym momencie nie ma planów przeniesienia DirectX 11.1 na Windows 7”. Ekskluzywność nowej wersji DirectX i – to jeszcze niepotwierdzone – przyszłych odsłon bibliotek może oznaczać, że posiadacze wciąż młodej „siódemki” nie będą na bieżąco z graficznymi nowinkami.

Jeżeli Microsoft nie zmieni zdania odnośnie przyszłości DirectX 11.1, gracze korzystający z Windows 7 stracą dostęp do takich funkcji jak natywne wsparcie dla wyświetlania obrazu 3D. To akurat nie jest wielką stratą, bo format nie stał się standardem i jest raczej ciekawostką. Omawiana wersja DirectX zawiera jednak parę innych nowinek. Przyszłe wydania bibliotek, w tym nieuchronny DirectX 12, na pewno wprowadzą jeszcze więcej elementów.

DirectX 11.1 tylko dla Windows 8 – użytkownicy Windows 7 nie dostaną nowych bibliotek - ilustracja #2Windows 8 to najnowsze wydanie systemu operacyjnego firmy Microsoft. W tej wersji koncern zmienił podejście do interfejsu, wprowadzając ekran startowy oparty na kolorowych cegiełkach, kojarzących się z mobilnym Windows Phone. Taki zwrot to wyjście naprzeciw rosnącej popularności urządzeń z ekranami dotykowymi. Windows 8 zadebiutował pod koniec października.

  1. Oficjalna strona Windows 8