Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2016, 15:37

autor: Novameh

Diablo III już niedługo w modelu free-to-play?

W sieci pojawiły się pogłoski sugerujące, że najnowsza odsłona serii Diablo od studia Blizzard Entertainment może niedługo zmienić swój model biznesowy na darmowy z mikropłatnościami.

Darmowa wersja Diablo III miałaby zaoferować zabawę do 70. poziomu postaci. - Diablo III już niedługo w modelu free-to-play? - wiadomość - 2016-03-15
Darmowa wersja Diablo III miałaby zaoferować zabawę do 70. poziomu postaci.

Na stronach fanowskiego serwisu DiabloFans pojawiły się informacje sugerujące, że amerykańska firma Blizzard Entertainment, odpowiedzialna za popularnego hack and slasha Diablo III, może planować zmianę modelu dystrybucji swojej gry z buy-to-play (jednorazowa opłata) na free-to-play (darmowa zabawa z mikropłatnościami). Cała akcja prawdopodobnie ma dotyczyć jedynie wersji podstawowej, bez dodatku Reaper of Souls.

Tak wyglądał sklep po usunięciu Diablo III z listy gier dostępnych do kupna. - Diablo III już niedługo w modelu free-to-play? - wiadomość - 2016-03-15
Tak wyglądał sklep po usunięciu Diablo III z listy gier dostępnych do kupna.

Jak podaje serwis DiabloFans, wszystko zaczęło się od zniknięcia cyfrowej edycji podstawowej Diablo III z oficjalnej strony amerykańskiego sklepu battle.net. Zamiast gry pojawił się baner zachęcający do darmowej zabawy w świecie Sanktuarium do 70. poziomu postaci. Oczywiście Blizzard szybko się zorientował i po kilkudziesięciu minutach wszystko wróciło do normy. Jak jednak doskonale wiemy, coś raz umieszczone w Internecie, pozostaje tam na zawsze. Efektem są liczne dyskusje na temat tego, czy D3 faktycznie stanie się grą F2P, czy też może jest to jedynie jakaś forma rozwinięcia obecnej edycji startowej, pozwalającej na ukończenie fragmentu I Aktu. W całym zamieszaniu głos zabrał menadżer odpowiedzialny za kontakt ze społecznością graczy Diablo III:

”To tylko pomyłka” - Diablo III już niedługo w modelu free-to-play? - wiadomość - 2016-03-15
”To tylko pomyłka”

Jak zapewnia Nevalistis, cała akcja była wynikiem pomyłki i już została naprawiona. Prędzej czy później dowiemy się, czy rzeczywiście tak było. W końcu rosnący od jakiegoś czasu trend promowania gier jako usług, w których dokupujemy kolejne elementy całości powoli zaczyna nabierać na sile. Sam Blizzard ma niemałe doświadczenie na tym polu - wystarczy spojrzeć na szalenie popularne Hearthstone: Heroes of Warcraft czy Heroes of the Storm. Warto wspomnieć, że od jakiegoś czasu Diablo III posiada mikropłatności na rynku chińskim, więc możliwe, że amerykański deweloper dostrzegł, iż taka forma biznesu może też odnieść sukces w innych krajach.