Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 17 czerwca 2012, 10:39

autor: Adrian Werner

Darmowe Perełki - 17 czerwca 2012 roku

Przed wami trzydziesty pierwszy przegląd najciekawszych gier freeware. Znajdziecie tu darmowe gry (w tym również te przeglądarkowe) które potrafią dostarczyć wiele zabawy, ale również ruszą nawet ana najsłabszych netbookach. Ten przegląd obejmuje dni od 10 do 17 czerwca 2012 roku.

Witajcie w kolejnym przeglądzie gier darmowych. Znajdziecie w nim zestawienie najciekawszych tytułów freeware (także tych przeglądarkowych) z ostatnich dni. Pomogę wam odkryć produkcje, które nie tylko zapewniają masę zabawy, ale najczęściej posiadają również tak niskie wymagania sprzętowe, że nawet proste netbooki nie będą miały problemów z ich udźwignięciem. Dzisiejsze wydanie jest wyjątkowo udane. Od dawna nie było tygodnia tak gęsto wypełnionego świetnymi tytułami. Aż trudno było zdecydować od czego zacząć.

Poprzednie przeglądy:

FLIP'D

To wydanie przeglądu zacznijmy od Flip'd. To doskonale wykonana trójwymiarowa gra logiczna rozgrywana z perspektywy pierwszej osoby. Naszym zadaniem na każdym mapie jest dotarcie do jej końca. W tym celu wykorzystujemy mechanikę odwracania całego poziomu do góry nogami. Sęk tkwi w tym, że wykonać to możemy jedynie ograniczoną ilość razy, dokładnie tyle ile zbierzemy po drodze kul energetycznych. Ten prosty pomysł został wykorzystany do stworzenia świetnych łamigłówek, które potrafią wystawić spryt gracza na prawdziwą próbę. W połączeniu ze śliczną minimalistyczną grafiką tworzy to w sumie tytuł, w który powinien zagrać każdy, komu spodobała się seria Portal.

OF LIGHT & SHADOW

Natomiast Of Light & Shadow to piękna platformówka 2.5D. Oznacza to, że grafika jest trójwymiarowa, ale poruszanie odbywa się w tradycyjnych dwóch wymiarach. Kierujemy dwoma postaciami - Panem Światłem i Doktorem Ciemnością. Pierwszego z nich przeraża mrok, ale potrafi za to wysoko skakać. Natomiast drugiego z bohaterów parzy słońce. Jednocześnie może on jednak chodzić po ścianach i suficie. Te unikalne umiejętności obu bohaterów zapewniają ciekawe wyzwania logiczne. Autorzy wykorzystali też potencjał wizualny jaki oferuje ten pomysł i zaoferowali piękną oprawę graficzną.

SHIFTER

Z kolei Shifter to pomysłowa gra fantasy, która łączy tradycyjną przygodówkę point-n-click z gatunkiem escape-the-room. Rezultat jest bardzo ciekawy i zapewnia masę zabawy. Wcielamy się w magiczną istotę uwięzioną przez ludzi w mieście. Naszym zadaniem jest oczywiście wydostanie się z tego miejsca. Aby to jednak było możliwe musimy wpierw poznać lokalnych mieszkańców i nauczyć się wykorzystywać ich słabości.

ENDLESS MIGRATION 2

W Endless Migration 2 naszym zadaniem jest sterowanie stadem ptaków. Po drodze napotykamy nowe osobniki i musimy starać się je dołączyć do stada. Naszym zadaniem jest dotarcie do końca planszy. Problem w tym, że po drodze napotkamy masę zagrożeń, których musimy unikać. Ptactwo może zostać rozszarpane przez przelatujące samoloty, zestrzelone przez myśliwych, otrute czy nawet wyrzucone do innego wymiary. Unikanie tego wszystkiego jest tym trudniejsze, im bardziej liczne jest stado. Gra powstała po to, aby reklamować Kickstartera znacznie większego projektu opartego na tych samych zasadach.

WOLFRAM

Wolfram to natomiast nic innego jak wypasiony remake pierwszego epizodu kultowego Wolfenstein 3D.Autorzy podciągnęli grafikę i sterowanie do współczesnych standardów, dodali efekty świetlne, fizykę ciał, w pełni trójwymiarowe otoczenie i system osiągnięć. Wszystko to jest doskonale wykonane i słodka nostalgia ściska serce podczas zabawy w tę grę. Drobna rada - pobierzcie edycję amerykańską (US Version), gdyż europejska ma usunięte wszystkie symbole nazistowskie, tak aby w Niemczech się nie czepiano tego projektu.

SPHERE

To wydanie przeglądu zakończymy podobnie jak go rozpoczeliśmy, czyli grą logiczną FPP. W Sphere w interakcje ze światem, np. z otwierającymi drogę przełącznikami, wchodzimy za pomocą piłki. Jej lot i rykoszety zgodne są z zasadami fizyki, co utrudnia celowanie i jednocześnie czynie je znacznie bardziej ciekawym. Możemy też skakać po torze lotu piłki. Te dwie mechaniki wykorzystywane są do przechodzenia kolejnych, coraz trudniejszych plansz. Świetna gra, z bardzo pomysłowymi zagadkami i intrygującą atmosferą oraz scenariuszem.

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej