Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 grudnia 2020, 11:48

Cyberpunk 2077 już się zwrócił

CD Projekt poinformował, że Cyberpunk 2077 już na siebie zarobił. Sukces sprzedażowy gry pozwolił na pokrycie kosztów jej produkcji i marketingu. Dobra sprzedaż tytułu nie uchroniła jednak spółki przed spadkiem cen akcji.

W SKRÓCIE

  1. Gra Cyberpunk 2077 zwróciła już wszystkie koszty poniesione na jej produkcję oraz marketing.
  2. Tytuł wciąż utrzymuje się na 1. miejscu najpopularniejszych gier na Steamie.
  3. Udana premiera nie uchroniła cen akcji spółki CD Projekt przed sporym spadkiem.

Firma CD Projekt poinformowała, że zaczęła już zarabiać na swojej najnowszej produkcji, czyli grze Cyberpunk 2077. Ta informacja nie dziwi, biorąc pod uwagę bardzo wysoką sprzedaż przedpremierową gry i rekordową popularność.

Jak możemy przeczytać w opublikowanym raporcie:

Zarząd CD Projekt. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) informuje, że szacowana wartość należności licencyjnych Spółki z tytułu zrealizowanej sprzedaży przedpremierowej gry Cyberpunk 2077 we wszystkich kanałach cyfrowych przewyższyła łączną sumę:

  1. całkowitych nakładów na wyprodukowanie gry oraz
  2. kosztów marketingu i promocji gry ponoszonych przez Spółkę - zarówno dotychczasowych jak i planowanych do końca 2020 roku.

Takie dane nie zaskakują, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że przedpremierowo tytuł zakupiło ponad 8 mln osób, a w szczytowym momencie na Steamie bawiło się przy nim ponad milion graczy. W chwili pisania niniejszego tekstu Cyberpunk 2077 wciąż utrzymuje się na 1. miejscu najpopularniejszych gier na tej platformie.

Dobre wyniki sprzedażowe nie uchroniły jednak spółki przed spadkiem na giełdzie. W sporej mierze może to być spowodowane chęcią inwestorów do spieniężenia akcji w momencie ich najwyższej wartości. Swoją cegiełkę do tąpnięcia mogły również dorzucić średnie oceny graczy na platformie Steam (76% pozytywnych w momencie pisania tekstu), a także o wiele lepsze, choć nie idealne, opinie prasy branżowej w serwisie Metacritic, które aktualnie dają średnią na poziomie 90/100. Należy jednak podkreślić, że powyższe oceny dotyczą wersji PC produkcji. Wersja konsolowa tytułu ma obecnie jedną recenzję, w której wypomnianych jest wiele błędów gry, a ona sama została oceniona zaledwie na 3,5/10.

Zdaje się, że powyższy raport ma za zadanie nieco ustabilizować sytuację giełdową spółki, co zdają się potwierdzać słowa samego zarządu CD Projekt:

Zarząd Spółki zdecydował o podaniu w/w informacji do wiadomości publicznej w formie raportu bieżącego w związku z potencjalnym znaczeniem tej informacji dla decyzji inwestycyjnych inwestorów.

Czas pokaże, jaką wartość osiągną akcje spółki, jednak biorąc pod uwagę udaną premierę, jej poziom nie będzie niski.