Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 stycznia 2018, 14:16

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Civilization V - naukowcy stworzyli mod wprowadzający SI do drzewka technologicznego

Badacze z Centre for the Study of Existential Risk z uniwersytetu w Cambridge przygotowali specjalną modyfikację do gry Sid Meier's Civilization V, dodającą do drzewka technologicznego rozwiązania korzystające z SI, które źle używane mogą zgładzić ludzkość.

Wydana w 2010 roku strategia Sid Meier's Civilization V doczekała się intersującej modyfikacji stworzonej przez instytucję Centre for the Study of Existential Risk z uniwersytetu w Cambridge. Projekt ochrzczony mianem Superintelligence dodaje rozmaite technologie oparte na SI (sztucznej inteligencji) do drzewka technologicznego. Możemy je wykorzystać do swoich celów, ale należy uważać, gdyż niepilnowane oprogramowanie może się wymknąć spod kontroli i przejąć kontrolę nad wirtualnym światem, niszcząc ludzkość. I właśnie to jest jednym z powodów stworzenia modyfikacji. Badacze chcą w ten sposób zwrócić naszą uwagę, jakie ryzyko i ile trudności wiąże się z rozwojem sztucznej inteligencji.

Elementy moda Superintelligence, z oczywistych względów, pojawiają się na późnym etapie gry. - Civilization V - nowy mod wprowadza SI do drzewka technologicznego - wiadomość - 2018-01-05
Elementy moda Superintelligence, z oczywistych względów, pojawiają się na późnym etapie gry.
Superintelligence w skrócie:
  • mod do gry Sid Meier's Civilization V;
  • dodaje do drzewka technologicznego sztuczną inteligencję;
  • źle używane SI może zniszczyć ludzkość.

„Gry są świetnym sposobem na przekazanie złożonych wiadomości szerokiemu gronu odbiorców. Seria Cywilizacja ma niesamowitą historię prezentowania bardzo złożonych i powiązanych ze sobą systemów w zabawny i edukacyjny sposób, w tym takich problemów jak wojna nuklearna czy globalne ocieplenie” – stwierdził dr Shahar Avin z CSER.

Jeżeli więc chcecie zmierzyć się ze sztuczną inteligencją, to modyfikację dla podstawowej wersji gry Sid Meier's Civilization V pobierzecie za darmo ze Steama. Jeżeli posiadacie rozszerzenia Bogowie i Królowie lub Nowy Wspaniały Świat, to projekt znajdziecie tutaj.

Podczas zabawy z SI należy uważać, by czasem nie przedobrzyć.