Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2015, 12:33

Broken Age – dziś premiera drugiego epizodu

Dzisiaj swoją premierą ma drugi i zarazem ostatni epizod przygodówki Broken Age. Gra została pierwotnie ufundowana na platformie Kickstarter, jednak problemy finansowe wymusiły rozbicie całości na dwie części. Tytuł ukazał się na komputery osobiste, konsole PS4 i PS Vita oraz urządzenia mobilne wyposażone w system Android lub iOS.

Drugi epizod Broken Age kończy historię Velli i Shaya. - Broken Age – dziś premiera drugiego epizodu - wiadomość - 2015-04-28
Drugi epizod Broken Age kończy historię Velli i Shaya.

Dziś, tj. 28 kwietnia, ukazał się drugi i zarazem ostatni epizod gry Broken Age. Tytuł jest klasyczną dwuwymiarową przygodówką. Poznajemy w nim losy dwóch postaci, które pozornie nie są ze sobą powiązane. Łączy je jedynie wspólny motyw – poczucie niedopasowania do otaczającej rzeczywistości i chęć wyrwania się poza obręb utartych schematów. Pierwszą z nich jest Vella, dziewczyna mieszkająca w wiosce piekarskiej, wyznaczona przez własną społeczność na rytualną ofiarę składaną żyjącemu w pobliżu potworowi. Choć możliwość poświęcenia dla wspólnoty jest uważana w wiosce Velli za wielki zaszczyt, dziewczyna wolałaby uniknąć śmierci i stanąć do walki z bestią. Drugim bohaterem jest Shay, chłopiec mieszkający samotnie na statku kosmicznym i niańczony przez komputer pokładowy. Protagonista odkrywa pewnego dnia, że na pokładzie dzieje się coś dziwnego. Niewątpliwie dużą zaletą jest obsada, jaka wzięła udział w nagraniach dubbingowych – w Vellę wcieliła się Masasa Moyo, a w Shay’a – Elijah Wood. Pozostałe role pomogli wykreować między innymi Jennifer Hale i Jack Black.

Za produkcję gry Broken Age odpowiada amerykańskie studio Double Fine (twórcy m.in. Grim Fandango, Brutal Legend). Tytuł zaczynał pierwotnie jako projekt realizowany w ramach kampanii na platformie Kickstarter, gdzie udało mu się zebrać ponad 3 miliony dolarów (wnioskowano o 400 tysięcy). Niespodziewany sukces przełożył się na istotne rozbudowanie pierwotnego zamysłu, co jednak znacznie wydłużyło czas produkcji oraz pochłonęło wszystkie zgromadzone fundusze. W związku z tym twórcy zdecydowali podzielić całość na dwa epizody, a produkcję drugiego dofinansować dochodami ze sprzedaży pierwszej części. Zamysł powiódł się, chociaż między premierami obu odsłon minął ponad rok. Niewielkim pocieszeniem mógł być fakt, że osoby, które wsparły produkcję, mogły pobrać produkcję już wczoraj.

Recenzje Broken Age

Wydaje się jednak, że mimo długiego czasu produkcji i konrtowersji związanych z finansowaniem gry, Broken Age okazał się bardzo dobrym tytułem. Większość recenzentów podkreśla, że drugi epizod jest pod wieloma względami dużo lepszy od części pierwszej, która była właściwie tylko przystawką przed daniem głównym. Wystarczy wspomnieć, że średnia ocena w serwisie Metacritic wynosi w tym momencie 84 punkty. Poszczególne recenzje przedstawiają się nastepująco:

Tytuł ukazał się na komputery osobiste, konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita oraz urządzenia mobilne wyposażone w system Android lub iOS.