Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 listopada 2022, 07:45

BF 2042 czarnym koniem Steam Autumn Sale, BF 5 za 21,99 zł gratką [Aktualizacja]

Steam Autumn Sale 2022 służy grze Battlefield 2042. Relatywnie niska cena krytykowanej strzelanki EA DICE zachęciła wielu graczy do jej nabycia i sprawdzenia. Ich recenzje nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać. AKTUALIZACJA: BF 5 także złapał drugi oddech.

Źrodło fot. Battlefield 2042 / EA.
i
W SKRÓCIE:
  • 67-procentowa obniżka ceny Battlefielda 2042 podczas tegorocznej Steam Autumn Sale zachęciła wiele osób do sprawdzenia gry;
  • dzięki temu przybyło graczy i recenzji na platformie firmy Valve – przeważają pozytywne opinie;
  • wraz z rozpoczęciem jesiennej wyprzedaży na Steamie BF 2042 trafił również do usług EA Play oraz PC Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate, co dodatkowo zachęca społeczność do sprawdzenia tytułu.

Nie tylko BF 2042 radzi sobie ostatnio lepiej na Steamie. Znaczny wzrost liczby grających odnotował też Battlefield V z 2018 roku (przeceniony o 90% do 21,99 zł). Co ciekawe, duże obniżki cen Battlefield 1 i Battlefield 4 nie przełożyły się jakoś specjalnie na wyniki aktywności tych gier.

Gdy Electronic Arts ogłosiło, że Battlefield 2042 trafi do usług EA Play oraz PC Game Pass i Xbox Game Pass Ultimate, spekulowaliśmy, że może to dać tej szeroko krytykowanej strzelance drugie życie. Na „efekt Game Passa” trzeba jeszcze poczekać. Okazuje się jednak, że może nie być on niezbędny, aby BF 2042 złapał drugi oddech. Wystarczyła solidna obniżka gry na Steam Autumn Sale, która rozpoczęła się 22 listopada.

Battlefield 2042 czarnym koniem Steam Autumn Sale 2022

Jak wiecie z naszej infografiki, Battlefielda 2042 można było nabyć w oficjalnej dystrybucji za ok. połowę ceny bazowej – która wynosi 269,90 zł – zaledwie dwa miesiące po premierze. Później produkcję dało się wyhaczyć za podobną lub nawet niższą kwotę. W ramach Steam Autumn Sale została ona przeceniona aż o 67% i gra kosztuje dokładnie 89,06 zł.

To najwyraźniej skłoniło wielu graczy to dania szansy najnowszej strzelance EA DICE. Dość powiedzieć, że od startu jesiennej wyprzedaży na platformie firmy Valve Battlefielda 2042 zrecenzowało ponad 700 osób – z czego 429 pozytywnie, a 272 negatywnie.

BF 2042 czarnym koniem Steam Autumn Sale, BF 5 za 21,99 zł gratką [Aktualizacja] - ilustracja #1
Źródło: Steam.

Oczywiście jest to zaledwie kropla w morzu przeszło 118 tys. – w znacznej większości negatywnych – recenzji użytkowników Steama, które BF 2042 zebrał od premiery. Co za tym idzie, trudno oczekiwać diametralnej zmiany optyki na grę. Niemniej wyraźna przewaga pozytywnych recenzji z ostatnich dni sugeruje, że sporo osób doszło do wniosku, iż Battlefield 2042 nie jest tak zły, jak go malowali.

Dla kontrastu – w ciągu trzech dni poprzedzających tegoroczną Steam Autumn Sale BF-a 2042 zrecenzowano na platformie firmy Valve zaledwie 154 razy, z czego 100 razy pozytywnie i 54 razy negatywnie.

Graczy przybywa

Ciekawych informacji dostarcza również baza danych Steama. W chwili, gdy piszę te słowa, w Battlefielda 2042 gra z górą 11 tys. osób. W ciągu ostatniej doby jednocześnie bawiło się zaś przy nim najwięcej blisko 14 tys. Wprawdzie wynikowi temu bardzo daleko do rekordu gry ustanowionego w okolicy premiery – ponad 105 tys. graczy w jednej chwili – ale i tak jest to niemal trzykrotny wzrost liczby osób grających w BF-a 2042 względem okresu bezpośrednio poprzedzającego Steam Autumn Sale 2022.

BF 2042 czarnym koniem Steam Autumn Sale, BF 5 za 21,99 zł gratką [Aktualizacja] - ilustracja #2
Źródło: SteamDB.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że przy Battlefieldzie 2042 spędza obecnie czas znacznie więcej graczy. Powyższe dane nie uwzględniają w końcu użytkowników EA App, Epic Games Store czy osób grających na konsolach – w tym wszystkich subskrybentów Game Passa, którzy postanowili wypróbować „darmowego” BF-a 2042.

Za kilka tygodni może się zatem okazać, że najnowsza strzelanka EA DICE ma znacznie lepszą średnią ocen niż do tej pory… chociaż sądząc po reakcjach graczy zebranych na Reddicie gry, niewiele za tym przemawia. Dwa dni temu wystartował co prawda trzeci sezon rozgrywek sieciowych, ale nie przyniósł on zbyt wiele nowości, w tym tej najbardziej oczekiwanej, czyli systemu klas, z którym zostaną połączeni nielubiani przez społeczność specjaliści. Tej zmiany należy oczekiwać dopiero na początku 2023 roku.

Czytelnicy GOL-a podzieleni

Niewykluczone również, że wiele osób już dawno skreśliło Battlefielda 2042 i nie da mu szansy niezależnie od tego, ile by ich to miało kosztować. Z naszej ankiety wynika, że takie podejście ma około jedna trzecia czytelników GRYOnline.pl, którzy wzięli w niej udział. Jednocześnie mniej więcej połowa z nich zadeklarowała, iż da szansę najnowszemu BF-owi.

BF 2042 wkrótce do sprawdzenia za darmo

Dla przypomnienia dodam, że na początku grudnia będzie można wypróbować grę zupełnie za darmo, w dodatku na wszystkich platformach sprzętowych. Konkretne daty znajdziecie poniżej.

  • 1–4 grudnia – XONE i XSX/S,
  • 1–5 grudnia – PC (Steam),
  • 16–23 grudnia – PS4 i PS5.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy dasz szansę Battlefield 2042 i zagrasz w Game Pass?

Zdecydowanie nie. BF 2042 nie ma u mnie szans.
49,2%
Raczej nie. Czekam na Call of Duty w Game Passie.
7,8%
Jeszcze nie wiem. Walczę ze sobą.
5%
Tak. Nic nie muszę płacić, więc nic nie tracę. Dam BF 2042 szansę.
34,7%
Zdecydowanie tak. Mieli rok na naprawę niedoróbek.
3,3%
Zobacz inne ankiety